Merkit asuntomarkkinoiden käänteestä vahvistuvat
Arkistoitu 8.2.2011
Comments are closed.
Kuntarahoitus Oy: 2023-06-05 07:00:00: Municipality Finance issues a NOK 1.5 billion tap under its MTN programme
Aktia Bank Oyj: 2023-06-05 06:00:00: Aleksi Lehtonen has been appointed President and CEO of Aktia
Sampo: 2023-06-05 05:30:01: Sampo plc's share buybacks 02/06/2023
Investors House Oyj: 2023-06-05 05:30:00: Investors Housen hallitus päättää osingon toisesta osasta 13.6.2023
Nokia: 2023-06-02 18:00:00: Nokia Corporation: Repurchase of own shares on 02.06.2023
Vaisala: 2023-06-02 15:30:00: Vaisala Oyj: SHARE REPURCHASE 2.6.2023
Enento Group Oyj: 2023-06-02 15:30:00: Enento Group Plc: SHARE REPURCHASE 2.6.2023
Citycon Oyj: 2023-06-02 15:00:05: Sisäpiiritieto: Citycon muuttaa kesäkuun kvartaalivarojenjaon maksu- ja täsmäytyspäivää
Purmo Group Oyj: 2023-06-02 13:45:00: The members of the shareholders' nomination board of Purmo Group Plc nominated
Lifeline SPAC I Oyj: 2023-06-02 13:00:06: INSIDE INFORMATION: NOTICE OF THE ANNUAL GENERAL MEETING OF LIFELINE SPAC I PLC - THE BOARD OF DIRECTORS PROPOSES AN ADDITIONAL PERIOD OF 12 MONTHS FOR THE APPROVAL OF THE ACQUISITION
Metso Corporation: 2023-06-02 09:05:02: Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 ja 6 §:n mukainen ilmoitus: BlackRock, Inc:n omistus Metsosta
Panostaja Oyj: 2023-06-02 07:00:02: Panostaja Oyj's Half-year Financial Report November 1, 2022-April 30, 2023
Stora Enso Oyj: 2023-06-02 06:00:09: Stora Enson tulosjulkistamisajankohdat ja yhtiökokous vuonna 2024
Sampo: 2023-06-02 05:30:00: Sampo plc's share buybacks 01/06/2023
Nokia: 2023-06-01 18:00:00: Nokia Corporation: Repurchase of own shares on 01.06.2023
Enento Group Oyj: 2023-06-01 15:30:00: Enento Group Plc: SHARE REPURCHASE 1.6.2023
Vaisala: 2023-06-01 15:30:00: Vaisala Corporation: Share Repurchase 1.6.2023
Enedo Oyj: 2023-06-01 15:25:00: Inission AB has gained title to all the shares in Enedo and the Enedo shares will be delisted from Nasdaq Helsinki
Valoe Oyj: 2023-06-01 13:55:00: Valoe Corporation's Share Subscription Based on Convertible Bond 2/2022. Issue of New Shares in Valoe Corporation Without Consideration to the Company Itself
Wärtsilä: 2023-06-01 12:30:03: Arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 §:n mukainen liputusilmoitus: BlackRock, Inc.:n omistus Wärtsilässä
Citycon Oyj: 2023-06-01 10:35:11: Citycon Oyj:n ylimääräisen yhtiökokouksen päätökset
Terveystalo Oyj: 2023-06-01 08:51:06: Terveystalon 100 miljoonan euron vastuullisuustavoitteisiin sidotun joukkovelkakirjalainan listalleottoesite saatavilla ja listalleottohakemus jätetty
Honkarakenne Oyj: 2023-06-01 08:30:00: INSIDE INFORMATION, PROFIT WARNING: HONKARAKENNE OYJ LOWERS ITS FINANCIAL GUIDANCE FOR 2023
Talenom Oyj: 2023-06-01 08:00:00: The Board of Directors of Talenom Plc has decided on a directed share issue as part of the LR Redovisning i Strängnäs Ab acquisition
Enersense International Oyj: 2023-06-01 07:00:03: Enersense tutkii vaihtoehtoja vauhdittaakseen edelleen kasvutavoitettaan tulla merkittäväksi puhtaan energian tuottajaksi
Kuntarahoitus Oy: 2023-06-01 07:00:00: Municipality Finance issues a NOK 2 billion tap under its MTN programme
Sampo: 2023-06-01 05:30:00: Sampo plc's share buybacks 31/05/2023
F-Secure Oyj: 2023-06-01 05:02:00: Changes in the Leadership Team of F-Secure Corporation
F-Secure Oyj: 2023-06-01 05:00:01: Inside information, profit warning: F-Secure updates its financial outlook for 2023 following the completion of the acquisition of the mobile consumer security business of Lookout Inc.
Nokia: 2023-05-31 18:00:00: Nokia Corporation: Repurchase of own shares on 31.05.2023
HS on 4.6. 2023 esittänyt sen erittäin aiheellisen kysymyksen, mitä Suomelle kuuluisi, jos Zelenskyi olisi 24.2.2022 turvautunut USA:n tarjoamaan helikopterikyytiin ja poistunut Ukrainasta.
Itse en usko
Omaisuusveron suuntaan siirtyminen nopeuttaa yhteiskunnan kehitystä, parantaa yksilön mahdollisuuksia hankkia menestystä ja vähentää resurssien hukkakäyttöä. Omaisuusverot ovat olleet menestyksellisesti käytössä tuhansia vuosia.
Tulojen ja voittojen verottaminen
Suomen kehitysyhteistyömäärärahat ovat paisuneet merkittäviksi kuten yllä olevasta ulkoministeriön tilastosta voimme havaita. Kehitysavun tarve on samaan aikaan romahtanut. Köyhyysrajan (2$/henkilö/päivä) alapuolella elävien osuus maailman väestöstä
Yritysten nimellinen verokanta (20%) ei ole korkea, mutta veropohjamme on laaja ja investointien rajaveroasteemme (15%) on Euroopan korkeinta luokkaa. Suomi rankaisee menestystä ja sillä on
-mutta Suomea uhkaa nuorison
-mutta Suomea uhkaa nuorison maastamuutto, joka tulee laskemaan asuntojen kysyntää.
En ihmettelisi, ottaen huomioon kuinka surkuhupaisa jälkiderkkula tämä maa on "hyvinvointivaltioineen", holhouksineen, ostovoiman puutteineen, kyttäyksineen ja ahdasmielisyyksineen. Mutta onko tilanne nyt jotenkin olennaisesti muuttunut vielä entisestään? Suomi on ollut jo pitkään jonkinsorttinen aivovuotomaa, mutta onko tuo vuoto siis edelleen pahentunut?
Pahentunut tilanne
"Mutta onko tilanne nyt jotenkin olennaisesti muuttunut vielä entisestään? Suomi on ollut jo pitkään jonkinsorttinen aivovuotomaa, mutta onko tuo vuoto siis edelleen pahentunut?"
Väitän, että on. Suomessa on harjoitettu varallisuusarvoja tukevaa politiikka jo jonkin aikaa ja edelleenkin toteutetaan, joka johtuu jokseenkin siitä, että suuri osa äänestäjiä on vanhempia ikäluokkia. Tämä politiikka on johtanut tulojen siirtoon nykyiseltä nuorisolta venhemmille ikäluokille. Esimerkiksi 60v-mummo myy ullakkohuoneiston Helsingistä, jolla kuluttaa. Tilalle muuttaa nuori perhe, joka maksaa tulevaisuudessa kämpän. Vaikutus talouteen on lyhyellä aikavälillä positiivinen, kun mummo kuluttaa jne., mutta sillä ei rakenneta tehtaita Suomeen, joka toisi pitkän aikavälin hyvinvointia ja työpäikkoja, joilla juuri tuo laina myöhemmin maksettaisiin.
Samaan aikaan puiston penkin spuge vetää viinaa Kelan laskuun.Miksi suomalainen nuori, joka on edeltäjiään huomattavasti kielitaitoisempi ja koulutetumpi jäisi tänne?
Suomen varallisuusarvojen laukeaminen on käänne kohta, kuten se on ollut esim. Islannissa. Kysymys on siitä, että kuinka kauan?
Vaikea ennustettava
Asun itse Suomen ulkopuolella kolmatta vuotta, mutta muuton motiivit ei ole liittyneet varallisuusarvoihin tms. Suomessa tai nykyisessä asuinmaassa. En oikeastaan usko että varallisuusarvot kovin monen kohdalla ohjaavat asuinmaan valintaa. Enemmän on kiinni siitä onko Suomessa muuten hyvä elää. Tietysti töitä pitäisi olla ja toimeen tulla muutenkin. Tämä on ehkä vähän sama asia kuin ammatinvalinnassa, palkan odotusarvolla on merkitystä, mutta ei kauhean paljon sitten kuitenkaan.
Maastamuutosta
Periaatteessa koko kirjoituksen tarkoitus ei ollut käsitellä juuri maastamuuttoa, mutta jotenkin se tähän kääntyi. En ole mikään maastamuuton asiantuntija, mutta uskallan väittää tämä on mahdollista. En edes kirjoittanut tuota sen perusteella, mitä itse aion tehdä vaan ennemminkin huomioin se, että moni tuntemani henkilö on muuttanut ulkomaille. Kulttuurishokkeja aina on, mutta en usko, että vanhat perhesiteet ovat kynnyskysymys, kun lentämälläkin pääsee ja vielä tulotasoon nähden edullisesti.
En myöskään tarkoita, että juuri varallisuusarvojen takia, joku muuttaa vaan sen vuoksi, että kun varallisuusarvot romahtavat tai eivät kasva talouskasvu hyytyy. Työn perässä on ennenkin muutettu ja tullaan muuttamaan.
Kolikon toinen puoli on vielä se, että Suomessa on tällä hetkellä työnperässä tulleita siirtolaisia, jotka myöskin asuvat jossain esim. kohtalaisen suuri väestö virolaisia rakentamassa suomalaisille taloja, tekemässä remontteja jne. Esim. oman kotitaloni pihalla olen huomannnut muutaman viroon rekisteröidyn auton pyörivän ja talossa virolaisia asuvan. Kun talous tilanne heikkenee, luulen monen siirtotyöläisen muuttavan takaisin. Ymmärtääkseni tämä oli Irlannissa ja Issossa-Britanniassa tilanne mm. puolalaisten maahanmuuttajien suhteen, kun niiden asuntomarkkinat heikkenivät. Jällelle jäi paljon tyhjiä asuntoja.
Yksi blogin pääteemoista on kriittinen suhtautuminen kansankapitalismiin ja muuhun finanssoitumiseen, jonka väitän olevan pitkällä aikavälillä väärä tie. Täällä puhutaan talouden fiktiokasvusta ja ajan aikalailla samaa asiaa takaa. Jos talouden fiktiokasvu pettää, tulee mahdollisuuksia olemaan muualla.
Nuorison maastamuutto
En mitenkään jaksa uskoa nuorison laajamittaiseen maastamuuttoon. Maastomuuttoa on tapahtunut ennenkin, tapahtuu nyt ja tapahtuu tulevaisuudessakin. Miksi tämä kääntyisi rajusti nousuun? Perhe, ystävät ja kotiseutu ankkuroivat yhtä tehokkaasti kuin ennenkin. Verotus kiristyy kaikissa muissakin länsimaissa, ei vain suomessa. Mikä on se onnela, johon nuoriso muuttaa? Länsi-euroopasta tai USA:sta tällaista ei mielestäni löydy ja kulttuurierot kauko-itään ovat liian suuret, jotta sinne laajamittaista muuttoa tapahtuisi.
Suomen taloudenpitoa kritisoidaan kovasti ja siihen on aihettakin (säästöt nyt, ei vasta vaalien jälkeen!) mutta yhtä typerältä ellei jopa vielä typerämmältä taloudenpito tuntuu muuallakin.
Se varmaan menee jotenkin näin…
Blogin kirjoittaja ajattelee "minä aion tehdä näin ja minä olen fiksu => kaikki fiksut tekevät näin".
Inhattaa.
Inhattaa tuollaiset ihme lausunnot. Ensin paria kuukautta ennen todetaan ettei kuplaa ja sitten panikoidaan hintapiikkiä. Nyt käänne onkin tapahtumassa. Tulee mieleen vanha juttu jossa matti-poika huutaa apua. Huutaa niin monta kertaa ettei sitten enää apua tarvitessa usko vanha-erkkikään.
Vuokraturvallakin voi olla oma kämppä hakusessa. Ehkä laskivat realisoinnin ajoituksen väärin. Hinnat pahus nousivat vielä ja voittoa jäi saamatta. Tulis nyt se lama, että pääsis ostaan myydyt ja vähän lisääkin halvemmalla. "Hypoteekkiyhdistyksen kanssa samaa virttä veisaa Vuokraturva Oy:n toimitusjohtaja Timo Metsola, yksi Suomen ahkerimpia asuntomarkkinakeskustelijoita. "
Johan se todettiin Piksussakin, kun tuli 3000€ aspilaisille ja remonttiavustus taloyhtiöille, että pieleen meni. Aika viiveellä siitä muut alkoivat kirjoittamaan. Oli varmaan helpoimmasta päästä talousveikkauksia. Valitettavasti ne kaikki pelot varsinkin remppatuen osalta on toteutuneet. Arvotaan sekundaa saaneet taloyhtiöt muutaman vuoden päästä. Kiitos aliurakoinnin-aliurakoinnin-aliurakointi ja halvin voittaa.
Nyt rakentaminen on lähtenyt kuin karvanoppa-toyta valoista. Kovalla äänellä hitaasti kiihtyen. Äkkiseltään katsottuna uudistuotantoa ei ole sentään revitty käsistä. Toisin kuin olisi voinut luulla asiantuntijoiden kommenteista. Kun tarjolla on niin vähän… vai olisko sittenkin niin ettei sopivan hintaista.
Olen maastamuuttokriittinen. Niitä koulutettuja ja halukkaita on kuitenkin suht vähän. Riippuu tietty kaveripiiristä. En ihmettele, jos toisen kaikki frendit on ulkomailla hommissa ja toisen frendeistä ei ainutkaan.
Sitä minä en koskaan lakkaa ihmettelemästä, että miten niitä päättäjiä joilla on omia lapsia ei tunnu haittaavan velkaantuminen. Toisaalta hämmennykseni laimenee, kun tajuan, että heidän nappuloiden tulevaisuus on ilmeisesti turvattu.
jousimies
Inhattaa osa 2
Mökiltä huutelen kesken verenluovutusta (menee hyvään tarkoitukseen köyhille yksinhuoltajahyttysille), että Inha ja (aiemmin) Tyrväinen olivat asuntoasioissa melkoisia lausumaatteja (lausuntoautomaatteja).
T. Juha
Viimeisin käänne…
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2010/06/08/yle-sailas-poistaisi-asuntolainojen-korkovahennyksen/20108183/12
http://www.taloussanomat.fi/raha/2010/06/07/imf-asuntolainojen-korkovahennys-lopetettava/20108100/139
Jos tämä toteutuu niin se oli sitten siinä. Onnittelemme kaikkia suuren lainan ottaneita nuoria ja niitä jotka ovat sitoutuneet ostamaan asunnon 2010-2011. Tuskin maltan nähdä toteutustapaa. En tiedä. Josko ne tekis hätäisesti ja 2011 kaikki veks josta seurais varmaan tilanne, että Inha ja Tyrväinen kelpais takavuosien kismet-mainokseen. Toisaalta kaikki veks 2015 jättäis aikaa moottorijarrutukseen.
jousimies