Metsäosakkeet ovat osinkopapereita

Metsäteollisuuden osakkeet ovat mainettaan parempia. Monet metsäalan yritykset (esim UPM ja Stora Enso) ovat hyviä osingonmaksajia tarjoten 3…4% osinkotuottoja. Liikevaihto ei kasva, mutta ei liioin juuri supistu.  Metsäosakkeiden kurssit ovat pitäneet jo viimeiset viisi vuotta hyvin pintansa. Kurssinousuja ei ole tullut ainakaan suomalaisten yritysten osalle, mutta pääoma on säilynyt ja osinkotuotot ovat olleet tyydyttäviä.

Metsäsektorimme arvostustasoa on järkevä verrata alan muihin kansainvälisiin toimijoihin. Eräs suurimmista on International Paper, joka noteerataan Stora Enson ja UPM:n tapaan USA:n pörssissä.

Yritykset eivät ole täysin vertailukelpoisia. Erityisen tärkeää on supistuvan painopaperiliiketoiminnan osuus, joka on IP:llä laskentatavasta riippuen 21..25% luokkaa ja nousee UPM:llä ja Stora Ensolla 40..55% suuruusluokkaan. Tämä lienee syynä IP:n parempaan kurssimenestykseen. (alla kurssikäyrät viimeisten viimeisen viiden vuoden ajalta) ja liikevaihdon parempaan arvostukseen. IP on keskittynyt pakkauskartonkeihin ja karsinut muita rönsyjään ja tämä strategia on kantanut hedelmää. Mutta oikean strategian vaikutusten siirtyminen pörssikurssiin on kestänyt kauan. Vaikutukset ovat tulleet kymmenen vuoden aikana vähitellen.  

Suomalaisyritykset ovat kuitenkin pärjänneet kohtuullisesti, jos niitä vertaa esimerkiksi iShares globaaliin metsä ETF rahastoon (kaupankäyntitunnus WOOD), joka seurailee metsäteollisuuden maailmanindeksiä.

 

Suomalaisten metsäalan yritysten viimeisen viiden vuoden kurssimenestys (Lähde: Yahoo finance)

Metsäteollisuuden näkymät ovat maailmanlaajuisesti stabiilit eikä kasvupyrähdyksiä ole odotettavissa. Sijoittajan kannattaakin keskittyä parhaisiin osingonmaksajiin. Niistä saa varmaa kassavirtaa.

 

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja