Neljäs verkkotunnushakija yllätti

Neljä suomalaista haki uutta verkkotunnusta eli domain nimeä: Nokia, Helsinki, Kone ja Phenomena Group Oy.

Maailman verkkotunnuksia hallinnoiva ICANN on vapauttamassa lisää verkkotunnuksia. Nyt maatunnusten (esim. FI, SE, DE) ja geneeristen tunnusten (COM, ORG,NET) lisäksi haettavana olivat yleiset, mitä tahansa yritysnimiä tai sanoja sisältävät tunnukset.

Domainen hakemisintoa on rajoittanut niiden korkea hinta, jo hakemuksen jättäminen maksoi 180’000 dollaria. Lisäksi hakijan tulee varautua käytännössä yhtä suuriin hallinnointimaksuihin. Kun vielä yhtiön sisäiset kulut tekevät arvattavasti saman verran, kokonaiskulut ovat puolen miljoonan dollarin tienoilla.

Hakemuksia tuli 1900 keväällä päättyneeseen määräaikaan. Suosituimpia nimiä yritti monia hakija.

Alla lista suosituimmista haun kohteista

1                    app               13

2                    home, inc    11

3                    art                 10

4                    blog, book, llc, shop        9

5                    design, move, music       8

6                    cloud, hotels, love, ltd, mail, news, store, web       7

7                    corp, cpa, law, now, online, tech, vip 6

8                    boy, free, game, group, sale, site, style, ticket        5

 

Pohjoismaisia yrityksiä oli hakijoissa mukana mm. Lego Tanskasta, Statoil Norjasta ja Ruotsista Volvo, SAS, Ericsson.

Kaupungeista Helsinki ei ollut liikkeellä yksin: Ainakin Tukholma, Rooma, Pariisi, Budapest, Istanbul olivat mukana ja naapurimme Moskova sekä kyrillisin kirjaimin että englanninkielisin tekstein.

 

 

One thought on “Neljäs verkkotunnushakija yllätti

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi