Nordea ennustaa maltillista talouskasvua, mutta maailmantalouden systeemiset riskit ovat pääsääntöisesti negatiivisia

Talous
1

Nordean Economic outlook  ennustaa tälle vuodelle Euroaluelle 0,7%-, USA:lle 2,5%- ja Kiinalle 5%- talouskasvua.

Nordean perusskenaario on maltillinen:

  • Maailmantalouden kasvun odotetaan olevan maltillista vielä pidemmän aikaa. Kasvu alkaa toden teolla vasta sitten kun keskuspankkien koronlaskut alkavat vaikuttaa.
  • Inflaatiopaineet ovat hellittäneet erityisesti USA:ssa ja Nordea odottaa keskuspankkikorkojen laskevan maltillista vauhtia sekä USA:ssa että Euroalueella
  • Pitkät korot pysynevät nykyisellä tasollaan eikä Nordea odota niihin merkittäviä muutoksia.
  • Yhdysvaltojen talouskasvussa on vahva pohjavire eikä näköpiirissä ole taantumaa talouskasvun hidastumisesta huolimatta.
  • Kiinan talouden uskotaan huolimatta kuluttajien heikosta luottamuksesta kasvavan tänä vuonna. Mutta kasvuvauhti hidastuu huomattavasti tulevina vuosina.

Riskit ovat Tuuli Koivu:n mukaan enemmän negatiivisia kuin positiivisia:

  • Poliittiset riskit voivat olla arvaamattomia. USA:n vaalien jälkeinen politiikka ja suurten talousblokkien väliset mahdolliset protektionistiset toimet voivat yllättävällä tavalla muuttaa talouden kuvaa.
  • USA:n taantumariski on varteenotettava mahdollisuus.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8