Nordea odottaa Kiinalaisille osakkeille nostetta

Sijoittaminen

Kiinalaisten osakkeiden tuotot ovat sulaneet kevään aikana, mutta nyt voidaan jo odottaa parempaa. Tuloskasvu on 18% luokkaa ja osakkeiden arvostusta kuvaavat p/e luvut ovat keskimäärin 15 tuntumassa, joka tarkoittaa mukavaa noin 7%  tulostuottoa.

Kursseja ovat alkuvuodesta painaneet:

  • Talouden kasvuvauhdin hiipuminen koronakuopasta nousun jälkeen
  • Normalisoitumista seurannut rahapoliittisen elvytyksen vähentäminen.
  • Viranomaisten tutkintatoimet, jotka ovat kohdistuneet teknojättien määräävän markkina-aseman väärinkäyttöön. Ensimmäinen miljardiluokan sakko on jo annettu.

Lisää tietoa:  Nordea viikkoraportti

Kuvan lähde:  Kiinan lippu 1889-1912

 

Related Posts

Yhteiskunta

Yritysten ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta yrittäviä ja työtä tekeviä ihmisiä kohdellaan huonosti ja epästasapuolisesti

Etlan toimitusjohtajan Aki Kangasharjun mukaan yritysten kasvun ympäristötekijät ovat kunnossa, mutta meiltä puuttuu tekemisen meininki ja riskinotto.

Minun mielestäni tekemiseen saadaan meininkiä ja riskinottoa, jos yrittävän

Sijoittaminen

Sano AI, kun haluat hypen

Pörsseissä roihuaa tasaisin väliajoin ostovimma suurta tulevaisuutta lupaavien sektoreiden kimpussa. Nyt liki kaikki tekoälyyn liittyvä revitään käsistä.

Viime viikkojen kurssirallissa Oracle, yksi maailman johtavista tietokantateknologian ja yritysohjelmistojen