Nordea odottaa Kiinalaisille osakkeille nostetta

Sijoittaminen

Kiinalaisten osakkeiden tuotot ovat sulaneet kevään aikana, mutta nyt voidaan jo odottaa parempaa. Tuloskasvu on 18% luokkaa ja osakkeiden arvostusta kuvaavat p/e luvut ovat keskimäärin 15 tuntumassa, joka tarkoittaa mukavaa noin 7%  tulostuottoa.

Kursseja ovat alkuvuodesta painaneet:

  • Talouden kasvuvauhdin hiipuminen koronakuopasta nousun jälkeen
  • Normalisoitumista seurannut rahapoliittisen elvytyksen vähentäminen.
  • Viranomaisten tutkintatoimet, jotka ovat kohdistuneet teknojättien määräävän markkina-aseman väärinkäyttöön. Ensimmäinen miljardiluokan sakko on jo annettu.

Lisää tietoa:  Nordea viikkoraportti

Kuvan lähde:  Kiinan lippu 1889-1912

 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omar Rahat Katsaus: Trump, onko tästä ulospääsyä?

Oliko Trumpilla jonkinlainen suunnitelma Iranin varalta? Todennäköisesti vastaus on ei, ei ainakaan selkeää sellaista. En väitä olevani Trumpin sielunelämän erikoisasiantuntija, mutta aavistuksia on. Venezuelassa riitti

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat