Nordea: Yritysten tulosten ennustetaan paranevan noin 10% vuoden takaiseen nähden

Sijoittaminen Talous

Tuloskasvu on Nordean Antti Saaren mukaan hidastumassa noin 10% tasolle, joka vastaa suhteellisen normaalia tulosympäristöä. Parhaat kasvuluvut nähdään energiassa, perusteollisuudessa ja teollisustuotteissa.

Länsimaiden tulosennusteet ovat parantuneet. Suomi kärsii pakotteista muita enemmän ja tänne ennustetaan vajaan kymmenen prosentin tuloskasvua. Tulosennusteet alkavat olla linjassa talousennusteiden kanssa ja tuloskasvusta osakkeille seuraava myötätuuli jatkunee normaalilla tasolla. Mitään erityistä nostetta ei odoteta.

Related Posts

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa

Salkun rakenne Sijoittaminen

Pisteytykset ja AI-analyysi niiden perusteella

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissäni on kohdassa ”Seulonta ja Pisteytys” lista, johon AI on pisteyttänyt yhtiöitä eri kriteerien perusteella.  Tässä 10 parasta.

Minulla on myös muita pisteytyksiä, tämän lisäksi viisi