Maataloustuotanto tapahtuu yhä enenevässä määrin osakeyhtiömuotoisilla, usein konkurssin partaalla hoipertelevilla maatiloilla

Asunnot ja metsä Kevyttä

Osakeyhtiömuotoinen maatalousyrittäminen on kaksinkertaistunut kymmenessä vuodessa ja jo lähes kolmasosa maataloustuotannostamme tapahtuu yritysmuotoisena toimintana.

Osakeyhtiömuotoinen toiminta on henkilöyritystä järkevämpi muoto antaen mahdollisuuksia monipuolisempaan omistajarakenteeseen. Osakeyhtiömuotoinen toiminta on konkurssin sattuessa armeliaampi kuin henkilömuotoinen yritys. Osakeyhtiömuotoinen yrittäjä ei jää konkurssin sattuessa vastuuseen yrityksen veloista, ainoastaan yritys kaatuu.

Mutta maataloudella menee kaikenkaikkiaan erittäin heikosti. Maatalouden ongelmaluottojen määrä on kasvanut viimeisten vuosien aikana voimakkaasti. Helmikuussa 2022 erityisesti elinkeinonharjoittajien hoitamaton lainakanta oli suuri (6,9 %) suhteessa koko lainakantaan. Myös kaikkien maatalousyritysten hoitamaton lainakanta (4,3 %) oli suhteessa lainakantaan suurempi kuin yritystoimialoilla keskimäärin. Maatalouden tuotantopanosten hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen paljon lyhyessä ajassa.

Helmikuun 2022 lopussa maataloudelle myönnettyjä pankkilainoja oli yhteensä 4,8 mrd. euroa josta 3,5 mrd. euroa oli myönnetty kotitaloussektoriin kuuluville elinkeinonharjoittajille. Maatalousyrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli 1,3 mrd. euroa.

Viime vuosina maatilojen lukumäärä on pienentynyt ja on nyt noin 44000 kpl.  Samaan aikaan maatilojen toimintamuodon muutokset osakeyhtiöiksi ovat lisääntyneet ja osakeyhtiöiden määrä on kasvanut. Osakeyhtiöitä maatiloista on 1200 kpl. Nämä maatilat ovat luonteeltaan ammattimaisen teollisuuslaitoksen omaisia tuottaen merkittävän osan maataloustuotannostamme.  Muutokset toimintamuodoissa ovat osaltaan näkyneet pankkitilastoissakin: yksityiseen maatalousyrittämiseen otettujen lainojen kannan vuosimuutos oli −4,2 % helmikuussa 2022. Kanta on supistunut vuodesta 2018 lähtien, kun yhtiömuotoisen maatalouden lainakanta on samalla kasvanut. Helmikuussa se kasvoi 6,8 prosentin vauhdilla.

Lisää tietoa:

 

 

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto