Nordean Antti Saari: osakkeista saa tänä vuonna hyvää tuottoa

Osakkeet ovat tuottaneet hyvin viimeisen kahden vuoden aikana ja Nordea/Antti Saari uskoo että näkymät ovat melko hyvät myös tälle vuodelle ja osakenousu jatkuu edelleen. Yritysten tulokset ovat parantuneet viime vuonna ja tulosparannukset jatkuvat joskin hieman pienempinä. Siksi osakemarkkinat tulevat Antti Saaren mukaan tuottamaan hyvin.

Parhaat tuottomahdollisuudet löytyvät kehittyvien maiden osakemarkkinoilta. Kaukoitä ja Latinalainen amerikka ovat houkuttelevimmat suunnat. Riskejä ei ole näköpiirissä ja USA:n yrityksille suunnattu veroale voi kiihdyttää hyvää menoa entisestään.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Tekoäly murskaa koko talouden?

Viikon alussa pörsseissä myyntipaniikin potkaissut tutkimuslaitos Citrinin kauhuskenaario perustuu avainväitteiltään historian ja logiikan heikosti perustelemille käänteille. Ensinnä se olettaa, että tekoäly kykenee inhimillisen työpanoksen tarpeen ohittavaan autonomiaan

Talous Yhteiskunta

EU:n ja keskeisten EU-úlkopuolisten tyynenmeren demokratioiden (CPTTP-maat) välille on tulollaan tulliliitto

Eurooppa on hiljattain tehnyt tai tekemässä vapaakauppasopimukset Mercosur:n (etelä-Amrerikka), Intian ja Australian kanssa ja nyt on neuvottelun alla tärkein, CPTTP, johon kuuluvat muun muassa Australia,