OECD: Kiinassa ja Intiassa käänne kohti vahvempaa talouskasvua

OECD:n viimeisen "Composite leading indicator" raportin mukaan lähes kaikki suuret taloudet (USA, Kiina, Japani, Intia, Saksa, Englanti, Brasilia,..) ovat kasvussa eivätkä suhdanteet muuallakaan (Kanada ja Venäjä) enää huonone. Suurehkoista talouksista vain Italia ja Ranska osoittavat heikkenemisen merkkejä.

OECD:n "composite leadin indicator" suhdannemittari (Lähde: OECD)

Uutta tässä suhdanneraportissa on Intian ja Kiinan talouksien kääntyminen nousu-uralle. Tilanne oli vielä kuukausi sitten epäyhtenäinen. Saksan, USA:n taloudet menestyivät, mutta muuten kuva oli epäselvä.

Sijoittajalle tämä antaa luottamusta tulevan kesän kehitykseen. Viime suven kaltaista syvää ja kipeää notkahdusta tuskin tarvitsee pelätä.

OECD on taloudellinen tutkimuslaitos, jonka toimintaa rahoittavat hallistukset. OECD:n tilanneraportit ovat usein osuneet oikeaan.

Related Posts

Sijoittaminen

Paska osuu osakemarkkinoilla tuulettimeen joko syksyllä tai keväällä

Tarkoitan otsikossa sitä, että Yhdysvaltojen S&P500 indeksin nopeat pörssilaskut tapahtuvat yleensä joko syksyllä tai keväällä. Laskut voivat jatkua, mutta noina aikoina ne yleensä jyrkkenevät nopeasti.

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä