3 thoughts on “Onneksi olkoon uudelle hallitukselle ja parasta menestystä”
Comments are closed.
Onneksi olkoon uudellen hallitukselle ja parasta menestystä.
Ja kiitokset siitä, että hallitusneuvottelut ovat sujuneet mallikkaasti ja olette saaneet aikaan ohjelman, joka on rohkea ja vähintäänkin oikean suuntainen ja todennäköisesti myös suhteellisen oikein mitoitettu. Ja kiitokset siitä, että olette varanneet itsellenne vapauden ohjata tulevaa kehitystä sen mukaan miten ympäristömme muuttuu.
Suomi voi olla teistä ylpeä. Mikään ei paranna meidän yhteenkuuluvaisuuttamme ja yhteistä identiteettiämme paremmin kuin hyvä hallinto ja hallitus.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk)
Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk) .jpg)
Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) 
Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk) 
Kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk) 
Perhe- ja hyvinvointiministeri (jaettu salkku) Juha Rehula (kesk)
ja Annika Saarikko (kesk) 
Ulkoasiainministeri Timo Soini (ps) 
Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps) 
Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps) 
Sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps) 
Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok)
Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok) 
Sisäministeri Petteri Orpo (kok) 
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok) 
Comments are closed.
Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme
Iranin sodassa rauhan avaimet taitavat olla Tacoissa…
Viimeisen kuukauden ajan markkinoilla on seurattu USA:n ja Iranin sotaa. Trumpin lausunnot saavat öljyn hinnan ja pörssikurssit vuoroin nousuun,
En nyt malta olla aluksi kurnuttamatta siitä, millaisia tyyppejä pankeissa on. Joskus 2007 alkaen minulla oli eräitä vuosia blogi KL:ssä, jota innokkaasti kommentoi Handelsbankenin työntekijä.
https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html
EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa

Näihin onnentoivotuksiin
on helppo yhtyä. Toivottavasti hallitus onnistuu tehtävässään. Henkilövalintojen detaljeista voi tietenkin olla erimieltä ja olenkin, mutta se on pikkujuttu. Olemme kaikki soutamassa yhtä ja samaa Suomi-venettä. Tänä aamuna "laatumedia" kuitenin laittoi valtavasti palstatilaa kansan jakamiseksi kahteen: "voittajat" ja "häviäjät". Toivottavasti hallitus saa kasvatettua yhteenkuuluvaisuuttamme ja toivottavasti tämä "vähemmän laadukas" internet sontamedia jatkaa asioiden käsittelemistä syvällisesti, oivaltavasti ja kaikenlaiset mielipiteet sallien.
Kamalaa
demokraatti.fi: "palkansaajat kantavat raskaimman vastuun" -> kamalaa
uusisuomi: "Juha Sipilä myönsi: Tämä ryhmä <palkansaajat> välttää pahimmat leikkaukset" -> kamalaa
yle.fi: "Kuntien uusi säästökeino: uusien opettajien työvuotta lyhennetään" -> pitemmät lomat -> kamalaa
Stubb: "Kolmas lukukausi käyttöön" -> lyhyemmät lomat -> kamalaa
<muutos you-name-it> -> kamalaa
Kaikki tuki nyt hallitukselle
Kannustan hallitusta tekemään työn, johon kansa on sen valinnut.
e.