Osakkeet ovat talouslukujen perusteella edelleen järkevä valinta

Nordean päästrategi, Lippo Suominen, luottaa edelleen osakkeisiin.

Mikäli maailmantalouden ja tuloksien kasvu jatkuu nykyisellä tasollaan ovat osakkeet nykyisellään edelleen järkevä sijoituskohde. Korkomarkkinoilta ei näyttäisi olevan merkittäviä tuottoja tarjolla.

Sijoittajan kannattaa kuitenkin seurata uhkaako raaka-aineiden hinnan lasku taikka Kiinan heikkenevät näkymät koko maailmantalouden kasvua. Keskuspankkien koronnostojen vaikutus talouteen näyttäisi olevan vähäinen, mutta tilanteen kehittymistä täytyy seurata.

One thought on “Osakkeet ovat talouslukujen perusteella edelleen järkevä valinta

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.

Yhteiskunta

Suomen näivettymiselle on yksikertainen lääke: Hyvän yhteiskunnan ymmärtäminen uudella, yksilökeskeisellä, tavalla

Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme

Talous

Nuoret ikäpolvet tekevät mieluusti osakesijoituksia tuotantoon ja taloudelliseen toimintaan

Suomalaisista on Hypo:n katsauksen mukaan tulossa sijoittajakansaa. Kotitalouksien sijoitusvarallisuuden arvo on jo lähes 100’000 €. Sijoittaminen on yhä useammalle suomalaiselle nuorelle tärkeää ja myös poliitikoilta