One thought on “Pörssi-iltojen esityksiä taas netissä”
Comments are closed.
http://www.porssisaatio.fi/info/porssi-iltojen-esitykset
Nokian renkaista esimerkiksi varsin perusteellinen esitys.
Comments are closed.
Julkaisin täällä tasan kaksi vuotta sitten kirjoituksen, jossa lähinnä valitin ensiharvennuksen olevan edessä.
Hakkuu tehtiin tämän vuoden tammi-helmikuussa, jolloin perin harvinaisesti jopa etelässä oli sellainen kuin
Pyrin rakentamaan salkkuni niin, että kasvuyhtiöissä on noin 20%, osinkoyhtiöissä noin 60% ja laatuyhtiöissä noin 20% salkun arvosta.
Kasvu- ja osinkoyhtiöitä varten oleva skriinerin olen tehnyt
Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?
Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi
Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.
https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/
Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä

Joitain mielenkiintoisia pienempiä yhtiöitä
Noissa Pörssi-iltojen esittelyissä näyttää olleen myös pienempiä yhtiöitä. Niiden analysoinnissa piensijoittajalla on parhaat mahdollisuudet löytää markkinoita parempaa tuottoa.
Varsin hyvä apuneuvo tuossa analyysissä olisi Kari Laakson esittämä sijoitusosakkeen tuotto-odotuksen arviointimenettely.