Reaalikorot ovat positiivisia, nollatuottoisia investointeja ei enää kannata tehdä

Talous

Keskuspankkikorko on sekä USA:ssa että Euroalueella inflaatiota korkeammalla ja molempien alueiden rahapolitiikka on näin mitattuna kireää. Lainasta joutuu maksamaan reaalista korkoa eikä nollatuottoisia investointeja kannata enää tehdä.

Käyttelytileillä koronaelvytyksen jäljiltä makaavat joutilaat rahat sulavat vähitellen ja ensi vuonna tullaan tilanteeseen, jossa ylimääräinen likviditeetti on syöty, kysyntä alkaa pienentyä ja talous hiljenee. Inflaatiokin on siihen mennessä talttunut niin paljon että keskuspankit voivat alentaa korkotasoa.

Piksu Toimitus on seurannut sekä USA:n että Euroopan keskuspankkin viime viikkoisten viestien sisällön. Noita sanallisia viestejä ei kannata tässä toistella. Oheinen kuva kertoo oleellisen.

Tietojen lähde: Tradingeconomics

Related Posts

Talous Yhteiskunta

EU:n ja keskeisten EU-úlkopuolisten tyynenmeren demokratioiden (CPTTP-maat) välille on tulollaan tulliliitto

Eurooppa on hiljattain tehnyt tai tekemässä vapaakauppasopimukset Mercosur:n (etelä-Amrerikka), Intian ja Australian kanssa ja nyt on neuvottelun alla tärkein, CPTTP, johon kuuluvat muun muassa Australia,

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen