Ruplan heikkeneminen tietää suomen taloudelle huonoa

Venäjän keskuspankki vähensi markkinapaineen alla tukiostojaan merkittävästi ja antoi käytännössä ruplan kellua. Tukioperaatio oli tullut kalliiksi ja lähinnä hyödyttänyt treidaajia jotka pystyivät ennakoimaan tukiostoja. Kellutuksen puolesta puhui siis odotus että kurssi voisi rauhoittua pienen laskupiikin jälkeen kun raha-automaatti suljettiin.

Aivan näin ei kuitenkaan käynyt vaan ruplan on jatkanut heikkenemistään prosenttikaupalla vaikka korkoakin nostettiin 9.5% tasolle. Vuoden alusta rupla on hiekentynyt euroa vastaan jo yli 30% taalasta puhumattakaan.

Tämä tietää synkää juhlasesonkia suomalaiselle vähittäiskaupalle ja venäjänviennille. Venäläisillä ei ole nyt ostovoimaa. Tuskin näemme viime vuosilta tuttua uudenvuoden matkailuryntäystä.

Sijoittajalle ruplan lasku voi olla mahdollisuus ostaa venäläisiä osakkeita alennusmyynnistä. Tällä hetkellä tilanne näyttää niin rauhattomalta että jään odottavalle kannalle.

Tuhannen taalan kysymys nyt on mitä yhä enemmän nurkkaan ajettu Putin nyt tekee. Onko lisää sapelinkalistelua odotettavissa, mikä entisestään pahnetaisi venäjän talouden ja ruplan tilaa?

Related Posts

Yhteiskunta

Suomi on hyväksytty Natoon

Turkki ratifioi puolenyön aikaan. Kuvassa Niinistön twiitti aamuyöstä 31.3.

Jotenkin minulla tulee mieleen Pohjantähdestä Akseli Koskelan sanat: ”Vain lahjoista kiitetään.” Kuten presidenttikin toteaa, Suomi todellakin ON vahva ja

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com