SAFE on Eurooppajohtoinen puolustusteollisuuden liitto

Yhteiskunta
3

SAFE on 150 mrd€:n puolustusteollisuuden liitto, jolla rahoitetaan EU:n halukkaiden (19 kpl) puolustusteollisuuden yhteishankintoja keskittyen ensisijaisiin suorituskykyihin. Kanada on ensimmäinen Euroopan ulkopuolinen maa, joka osallistuu EU:n pulustusteollisuuden liittoon. Tavoitteena on rakentaa USA- ja Kiina- riippumaton puolustusteollisuus.

Safe puolustusteollisuuden liittoon kuuluuvat tällä hetkellä: Suomi, Puola (suurin rahoituksen hakija), Ranska, Italia, Espanja, Romania, Unkari, Belgia, Bulgaria, Tšekki, Viro, Kreikka, Kroatia, Kypros, Latvia, Liettua, Portugali, Slovakia, Tanska ja EU ulkopuolisena Kanada.

Yhteishankinnoilla varmistetaan että:
– tuotteet tulevat liiton sisältä (tällä varmistetaan riippumattomuutta ulkoisista toimijoista kuten USA ja Kiina)
– tuotteille on vain kohtuullinen määrä kilpailevia valmistajia (jokaisella maalla ei ole jokaisen osa-alueen tuotantoa)

Kanada on nykyisen pääministerinsä, Mark Carney, aikana noussut läntisten demokratioiden erääksi johtavaksi valtioksi ja Kanadan liittyminen sopimukseen on luonnollista jatkoa tälle saavutetulle kunnioitetulle asemalle.

 

Oheisella sakasankielisellä videolla on helposti ymmärrettävä johdatus SAFE toimintaan:

 

Kirjoittajalla on SAFE yhteistyöstä mahdollisesti hyötyviä sijoituksia seuraaviin yrityksiin: Ovzon (Ruotsi) ja MDA Space (Kanada). 

Kuva: Wikimedia

3 thoughts on “SAFE on Eurooppajohtoinen puolustusteollisuuden liitto

  1. Yhteinen puolustusteollisuus on kestävä tae yhteisestä solidaarisuudesta.

    Puolustusliitosta voi kriisin sattuessa irtautua koska tahansa ja siirtyä johonkin toiseen puolustusliittoon. Mutta jos on yhteinen puolustusteollisuus ja yhteiset huoltovarmuuteen ja puolustukseen liittyvät toimitusketjut niin irtautuminen on vaikeaa.

    Puolusteollisuusliitto (SAFE / EU) on kriisitilanteessa pysyvämpi tae kuin puolustusliitto (NATO).

  2. Italiakin on kyllä ihan relevantti aseiden tuottaja, mutta toki minua oudoksuttaa brittien ja Saksan puuttuminen. Onkohan tuohon joku spesifi syy, mitkä ovat esim. Rheinmetallin intressit. Ja kyllähän esim. Iberian niemimaa on kovin kaukana kaikesta ”pahasta”.

  3. Ja lisäksi vielä Ruotsikin puuttui listalta. Miksi ihmeessä ?
    Tuon SAFE yhteisön sopimustekstissä täytyy olla joku ikävä piirre.

Vastaa

Related Posts

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi