SDP vaatii lisää veroja niille säästäjille, jotka osaavat sijoittaa säästönsä tuottavasti

SDP vaatii että valtiontalouden vaje täytetään ottamalla rahat niiltä, jotka ovat säästäneet ja osanneet sijoittaa säästönsä hyviin kohteisiin. Tämä tapahtuu korottamalla pääomatuloveroja ja tekemällä niistä progressiivisia.

Lähde: sdp.

One thought on “SDP vaatii lisää veroja niille säästäjille, jotka osaavat sijoittaa säästönsä tuottavasti

  1. Ja sitten niillä verorahoilla

    Ja sitten niillä verorahoilla ostetaan 70000 euron kalustoja työhuoneeseen ja 127 euron torkkupeittoja työmaalle, kun ollaan päästy siihen asemaan.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Koskisen sektorinsa helmi? Ehkei sittenkään

Helsingin osakeindeksikin vaihteeksi jäähtyy etenkin sitä AI-buumin voimalla nostaneen Nokian ottaessa jo kunnolla osumaa – erittäin hyvästä syystä jos minulta kysytään. Monella sektorilla ja varsinkin meikäläisittäin elintärkeässä metsäteollisuudessa

Sijoittaminen

Omat Rahat katsaus: AI-huuma jo selkeästi ”lapiot ja hakkuut” vaiheessa

Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.

Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.