Sergion listan päivitys

Tiedoissa tähänastiset tulokset päivitettyinä. Muutokset listalla aika suuria tällä kertaa.

Nousussa Panostaja, Ilkka, Nordea (2 pistettä ylös kerralla), Fiskars, Keskisuomalainen, Kone, Rapala.

Laskussa Metso (2 pistettä alas kerralla), Nordic Aluminium, Etteplan, Norvestia, Ixonos, Ramirent.

Hoptioseurannan kahta ekaa ei kannata ottaa vakavasti, menevät kärkeen valtavan vivun takia, joka johtuu hyvin alhaisesta hinnasta verrattuna vastaavaan osakkeeseen.

Osinkoseurannassa 2009e jo toteutuneet lihavoitu, muut arvioita.

http://www.piksu.net/node/101

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas