Sergion listan päivitys

Pieniä muutoksia on tapahtunut seurannoissa.

Lisäsin Sergion listaan uuden seurannan, joka pyrkii vertaamaan osakkeen nykyistä arvostusta, tulosta jne sen 10 vuoden historiaan.

Sergion tunnuslukuja 2-seurannassa osinkoprosentit perustuvat nyt vuoden 2010 osinkoarvioihin ja osinkoero on 2010e/2009tot.

Nousussa olevia yhtiöitä on nyt paljon, koska on mahdollisuus saada 10 pistettä enemmän kuin ennen uuden seurannan ansiosta, nousussa näin laskettuna:

Nokia, ABB, Keskisuomalainen, Rapala, Technopolis, Ixonos, Citycon, Lassila & Tikanoja, Capman, H & M ja Astra Zeneca.

Erityisesti Nokia ja ABB ovat parantaneet asemiaan, kannattaa ottaa huomioon myös, että ruotsalaisten osakkeiden max pistemäärä on 4 ja suomalaisten 6, tämä johtuu siitä, että ruotsalaiset eivät esiinny Balancen ja Liisan listoilla.

Laskussa:

Sampo, Pohjola, Panostaja ja Outokumpu.

 

 

Related Posts

Kirjat Lajittelematon Sijoittaminen

Pörssisankareita – Uusi opas sijoituskohteiden valintaan ja strategian rakentamiseen

Miten löytää ne oikeat sijoituskohteet tuhansien vaihtoehtojen joukosta? Tapio Haaviston ja Markku Rautasen uutuuskirja ”Pörssisankareita” tarjoaa käytännönläheisen otteen sijoittamiseen 239 konkreettisen esimerkin avulla.Kirjan nimi, Pörssisankareita,