Sergion listan päivitys

Pieniä muutoksia on tapahtunut seurannoissa.

Lisäsin Sergion listaan uuden seurannan, joka pyrkii vertaamaan osakkeen nykyistä arvostusta, tulosta jne sen 10 vuoden historiaan.

Sergion tunnuslukuja 2-seurannassa osinkoprosentit perustuvat nyt vuoden 2010 osinkoarvioihin ja osinkoero on 2010e/2009tot.

Nousussa olevia yhtiöitä on nyt paljon, koska on mahdollisuus saada 10 pistettä enemmän kuin ennen uuden seurannan ansiosta, nousussa näin laskettuna:

Nokia, ABB, Keskisuomalainen, Rapala, Technopolis, Ixonos, Citycon, Lassila & Tikanoja, Capman, H & M ja Astra Zeneca.

Erityisesti Nokia ja ABB ovat parantaneet asemiaan, kannattaa ottaa huomioon myös, että ruotsalaisten osakkeiden max pistemäärä on 4 ja suomalaisten 6, tämä johtuu siitä, että ruotsalaiset eivät esiinny Balancen ja Liisan listoilla.

Laskussa:

Sampo, Pohjola, Panostaja ja Outokumpu.

 

 

Related Posts

Kevyttä Yhteiskunta

Ihmiskunta luopuu luomakunnan kruunusta ja siirtää valtikan seuraavalle sukupolvelle, tekoälylle

Tekoäly tulee yllättävän pian ottamaan meidät ihmiset ohjaukseensa. Vallan siirtyminen on huomaamaton ja symbioottinen. Molemmat, sekä ihmiset että syntyvä tekoälyllisen ajattelun sfääri, hyötyvät. (lisää…)

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet