2 thoughts on “Siis mitä sä musta haluut?

  1. ”Olet asian ytimessä”,

    sanoi "Pulkkinen" nimeään kantavassa viihdeohjelmassa. Kun Piksun kirjoittajakuntaa 1,5 vuotta sitten alettiin laajentaa, yksi keskeisimpiä kysymyksiä silloisessa tapaaamisessa oli se, että "asia" ja "huomio" eivät juuri yhteen sovi. "Kimi Räikkösen tissit" on kokeillusti lukijoita keräävä otsikko.

     

    Ei siinä muuta kuin otsikko aiheesta Pinkit stringit ja ETF:t.

     

    Sisältö on sitten jo vähemmän skitsofreeninen kysymys, kun huomio kerran on saatu.

     

    T. Juha    

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme