4 thoughts on “Sijoittajalle sattuu kaikenlaista”
Comments are closed.
Videolla sijoitusalan ammattilainen Kai Nyman näyttää esimerkillään miten hyvin kokenut sijoittaja pärjää pörssikuplassa.
Kaikille sattuu kaikenlaista. Sijoituspäätösten eteen työtä tekevä pärjää siinä missä kuka tahansa muukin. Ei ole olemassa yhtä totuutta.
Comments are closed.
Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.
Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi
Piksun toimitus on ollut sairaana jo muutaman viikon.
Asia korjattiin, kiitos Mehiläisen ripeän toiminnan, pienellä onnistuneella leikkauksella, mutta Piksu Toimitus ei voi tuottaa artikkeleita vielä varmaan
Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme
Iranin sodassa rauhan avaimet taitavat olla Tacoissa…
Viimeisen kuukauden ajan markkinoilla on seurattu USA:n ja Iranin sotaa. Trumpin lausunnot saavat öljyn hinnan ja pörssikurssit vuoroin nousuun,

Mario
Draghi työnsi kuplan liikkeelle. Vähän aikaa näytti sujuvan sen jälkeen varsin mallikkaasti.
Allokaatio hikinen urakka
Tuon perusteella kuplasta voi selvitä uppoamatta, mutta salkun allokaation tasapainottaminen pukkaa hikeä urakalla!
Heikki
Juuh
Ja yksi opetus tuossa on, että aina pitää olla köysi, josta uitettu sijoittaja voi kiskoa itsensä kuiville sitten kun kupla puhkeaa.
Uusi aluevaltaus
Kai on keksinyt uuden lajin: metaforisesti tutkiva journalismi.