4 thoughts on “Sijoittajalle sattuu kaikenlaista”
Comments are closed.
Videolla sijoitusalan ammattilainen Kai Nyman näyttää esimerkillään miten hyvin kokenut sijoittaja pärjää pörssikuplassa.
Kaikille sattuu kaikenlaista. Sijoituspäätösten eteen työtä tekevä pärjää siinä missä kuka tahansa muukin. Ei ole olemassa yhtä totuutta.
Comments are closed.
Kollegani XY tutki aikoinaan ilmastoa osana maanviljelyn historiaa. Joka tavalla täysin epäkäytännöllisen ihmisen tutkimisesta tai muustakaan elämisestä ei tullut yhtikäs mitään ja hän päätyi itsemurhaan.
Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q4/2025 keskimäärin 1,6% ja liikevoitot nousivat 0,2% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna. (lisää…)
Pörssitulokkaat ovat usein arpalappuja, koska niiltä tyypillisesti puuttuu keskeisiä sijoittamisen turvaelementtejä, ainakin kannattavuus ja usein liikevaihtokin. Etenkin lääketeollisuuden startupeissa sijoittaja ostaa toiveita ja lupauksia, jotka
USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Mario
Draghi työnsi kuplan liikkeelle. Vähän aikaa näytti sujuvan sen jälkeen varsin mallikkaasti.
Allokaatio hikinen urakka
Tuon perusteella kuplasta voi selvitä uppoamatta, mutta salkun allokaation tasapainottaminen pukkaa hikeä urakalla!
Heikki
Juuh
Ja yksi opetus tuossa on, että aina pitää olla köysi, josta uitettu sijoittaja voi kiskoa itsensä kuiville sitten kun kupla puhkeaa.
Uusi aluevaltaus
Kai on keksinyt uuden lajin: metaforisesti tutkiva journalismi.