Sosiaalinen media on lähiajan merkittävin (?) kansantaloudellinen kasvutekijä

Sosiaalinen media (facebook, keskustelupalstat,…) merkitsee merkittävää nostetta kansantaloudelle. Tieto kulkee nopeasti ja saavuttaa oikeat henkilöt, osaajat löytävät toinen toisensa, organisaatioiden julkisuuskuva tarkentuu ja yhteiskunnan dynamiikka paranee merkittävällä tavalla. Valtiovarainministeriön valmistelema ja vasta valmistunut tietoturvaohje tukee tätä kehitystä ja tarjoaa monia käytännön ohjeita siitä miten valtion organisaatiot (ja yritykset) voivat suhtautua sosiaalisen median asettamiin haasteisiin.

Kansalaisten välinen keskustelu on siirtymässä toreilta ja turuilta internetin keskustelupalstoille. Identiteettimme ja olemuksemme välittyy tätä nykyä ennen kaikkea facebook profiilimme kautta. 

Tämä, meille jokaiselle henkilökohtaisesti tärkeä uusi kanava on myös kansantalouden ja yhteiskunnan kannalta merkittävä kasvua rakentava tekijä:

  • yritykset löytävät työntekijöitä, joilla on oikeat, aidot yrityksen tavoitteisiin yhtyvät kiinnostuksen kohteet
  • samoista asioista ja tavoitteista kiinnostuneet ihmiset löytävät tehokkaasti toisensa siten, että syntyy uusia yrityksiä ja taloudellista toimintaa
  • tiedot palveluista ja tuotteista leviävät nopeasti keskustelupalstojen kautta; hyvä tuote pääsee nopeasti markkinoille
  • yrityskuva muodostuu kansalaisten silmissä nopeasti oikeaksi ja tarkaksi niin, että yrityksen palveluita osataan hyödyntää sitten kun sille tulee tarvetta
  • yrityksen työntekijöillä on entistä parempi mahdollisuus edustaa (epävirallisesti) yritystään myös vapaamuotoisissa keskusteluissa ja rakentaa tällä tavalla oikeaa kuvaa yrityksestä sekä parantaa yrityksensä näkyvyyttä

Sosiaalinen media on väkevä voima ja siksi on luonnollista että sen ympärillä on lieveilmiöitä kuten identiteettivarkauksia, tahallista kilpailijan mustamaalausta, väärän informaation levittämistä, tietojen urkintaa, etc…. Näiden lieveilmiöiden hallintaan vasta valmistunut tietoturvaohje antaa hyvää tukea. 

2 thoughts on “Sosiaalinen media on lähiajan merkittävin (?) kansantaloudellinen kasvutekijä

  1. Entä PlayStation?

    Entä miten on PlayStation laita? Kasvattaisiko sillä pelaaminen taloutta? Sitä voi pelata toisten ihmisten kanssa ja löytyää aivan uusia kavereita verkon kautta, joiden kanssa voi tehdä uutta liiketoimintaa. Heh.. sehän itseasiassa onkin sosiaalista mediaa:) Pääsin muutenkin juuri Kilzone2-pelin läpi ja tuntuu siltä, että talous kasvaa…

    1. Mä pelaan FarCry peliä

      Pelaan joskus FarCry peliä. Se on kivaa myös verkkopelinä. Siinä ammutaan muita ja taistellaan kaunilla paratiisisaarilla. Aivan kuin reaalitodellisuus jossa pääsee ampumaan värikuula-ammuntaa melkein oikeilla aseilla. Nopeus ja tarkkuus ratkaisevat sekä myös piiloutumiskyky.

      Kehittääkö se taloutta? No totta puhuen ne nimimerkit joiden kanssa olen pelannut verkossa eivät kyllä kuulu varsinaisiin businestuttuihin. Mutta hauskaa se on. smiley

      Kai

Comments are closed.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat