”Sotataidon mestareita” on iloinen lukukokemus sodankäynnistä

Ystäväni ja piksu toimittajan, Juha Vahen uusi kirja ”Sotataidon mestareita” oli minulle iloinen lukukokemus. Sen kuvaukset sodankäynnistä olivat eläviä ja kirjaa lukiessa melkein näki silmissään rintaman tapahtumat ja sen miten aseet vaikuttivat ja miten tilanne eteni.

Kirjasta saa elävän kuvan aseistuksesta ja siitä miten noita aseita on milloinkin kannattanut käyttää.

Kirjassa oli hyvää oppia sijoittamiseen ja kaikkeen elämään:

  • Monimutkaisetkin teoreettiset asiat henkilöityvät loppujen lopuksi tavallisen rintamamiehen (tai sijoittajan tai kansalaisen) tilannekokemukseksi, joka sitten ratkaisee sen mitä joukot tekekevät; lähdetäänkö pakoon vai voitetaanko yhdessä
  • Kaikki ei ole käyriä ja tilastoja. Taktiikka, koulutus ja käytössä olevat työkalut (aseet) vaikuttavat oleellisesti lopputulokseen.
  • Tavallisen kansalaisen (tai rintamamiehen) tilannekokemuksen ja siihen vaikuttavien seikkojen ymmärtäminen on avain menestykseen niin sodassa kuin rauhassa

Kirjaa voi suositella kaikille erityisesti siitä syystä että se ei teoretisoi, se kertoo oleelliset asiat ihmisläheisesti ja sotatapahtumien kautta tarjoten hauskasti tietoa monista yksityiskohdista. Kirja on jokaisen sotilaan perusteos.

 

 

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä