Suomalaisella pankkisektorilla on OP:n mukaan hyvät lähitulevaisuuden näkymät

Sijoittaminen

OP:n Antti Saaren toimialakatsaus pankki- ja vakuutus- sektorista lupaa pankkisektorille hyvää vuotta. Korkokate paranee enemmän kuin taantuman aiheuttamat lisääntyvät luottotappiot ja liiketoimintavoluumin pieneneminen syövät. Pankkisektorin tulokset siis todennäköisesti paranevat.

Pankkit ovat tällä hetkellä kohtuullisen alhaisesti arvostettuja, lähes 20% alle pitkän aikavälin keskiarvon ja pankiosakkeilla on pidemmällä aikavälillä nousumahdollisuuksia. Vakuutussektorin arvostustaso on kohtuullinen ja se tarjoaakin sijoittajalle ennen kaikkea vakautta.

OP on pankkisektori liiketoiminnan osaava asiantuntija (piksu toimituksen huomio)

One thought on “Suomalaisella pankkisektorilla on OP:n mukaan hyvät lähitulevaisuuden näkymät”

  1. ”OP on pankkisektori liiketoiminnan osaava asiantuntija (piksu toimituksen huomio)”

    Pukki kaalimaan vartijana?

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Automaattinen kaupankäynti tekoälyn avulla

https://auto-trade-buddy-78.lovable.app/public

Muutin autotraderiani hieman aggressiivisemmaksi. Tavoitteena on ylittää S&P-indeksi kymmenellä prosenttiyksiköllä. Tällä hetkellä mennään samaa tahtia. Joka sekään ei ole huono, lähes 30% vuositasolla.
Uudet toimintaperiaatteet
1. Objective