Suomi säilyttänyt asemansa parhaiten kehittyneiden maiden joukossa

Suomi on IMF:n mukaan säilyttänyt asemansa maailman parinkymmenen parhaiten kehittyneen maan joukossa kun mittarina käytetään ostovoimaa (alla taulukko). 

Maailmalla on kuitenkin käynnissä merkittävä muutos; elintasoerot tasoittuvat kovaa vauhtia. Monissa kaukoidän maissa on jo meidän kanssa samaa suuruusluokkaa oleva elintaso ja Singapore ja Hong Kong taistelevat jo Luxemburgin ja pienten öljyvaltioiden kanssa maailman rikkaimman maan tittelistä. 

Muutosnopeus näyttäisi olevan suurinta niissä maissa, joiden elinaso on alhaisin ja/tai jotka ovat muuten säästäväisiä (joiden vaihtotase ja valtiontalous ovat tasapainossa tai positiivisia).

Tämä ilmiö on sijoittajan kannalta mielenkiintoinen. Tämän perusteella kannattaisi ylipainottaa sellaisia alueita kuten Intia, Indonesia ja Afrikka. Myös suhteellisesti varsin kehittyneet alueet kuten Kiina sekä etelä-Amerikka voivat olla ihan hyviä sijoituskohteita.

Kehittyviin maihin suunnatut sijoitukset ovat parasta eettistä sijoittamista; kehitysapua sen oikeassa muodossa. Pääomat virtaatvat auttamaan niiden ihmisten elämää, jotka sitä eniten tarvitsevat. 

 

Elintaso (BKT henkeä kohden) mitattuna ostovoimapariteetilla (Lähde: IMF)

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa

Yhteiskunta

USA on hyökännyt Iraniin saadakseen öljyn hinnan ylös, aseille kysyntää ja osoittaakseen ettei USA:ta kannata haastaa

USA:n motiivit ovat Piksu Toimituksen lähipiirin näkemyksen mukaan seuraavat:

USA ei ole öljyn tuoja samalla tapaa kuin muut tärkeät valtiot (EU, Japani, Kiina, Intia,…). Sota