Trump:n infrastruktuuriprojektien odotetaan piristävän talouskasvua

Markkinauutisia Nordealta / Ville Korhonen:

  • Trump:n infrastruktuuriprojekteja koskevat lupaukset ovat nostaneet odotuksia talouskasvusta ja inflaatiosta ja korot ovat sen seurauksena nousseet erityisesti USA:ssa
  • Korkopapereiden jälkimarkkina-arvot ovat laskeneet kun taas maailman osakemarkkinat ovat USA:n parantuneiden talouskasvunäkymien seurauksena nousseet. Korkosijoittaja on kärsinyt ja osakesijoittaja menestynyt.
  • Nordea odottaa korkojen nousun tasaantuvan. Mihinkään nopeisiin reaktioihin ei ole aihetta. Kannattaa pysyä rauhallisena.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

Related Posts

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin