Trump:n infrastruktuuriprojektien odotetaan piristävän talouskasvua

Markkinauutisia Nordealta / Ville Korhonen:

  • Trump:n infrastruktuuriprojekteja koskevat lupaukset ovat nostaneet odotuksia talouskasvusta ja inflaatiosta ja korot ovat sen seurauksena nousseet erityisesti USA:ssa
  • Korkopapereiden jälkimarkkina-arvot ovat laskeneet kun taas maailman osakemarkkinat ovat USA:n parantuneiden talouskasvunäkymien seurauksena nousseet. Korkosijoittaja on kärsinyt ja osakesijoittaja menestynyt.
  • Nordea odottaa korkojen nousun tasaantuvan. Mihinkään nopeisiin reaktioihin ei ole aihetta. Kannattaa pysyä rauhallisena.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc