Trump:n infrastruktuuriprojektien odotetaan piristävän talouskasvua

Markkinauutisia Nordealta / Ville Korhonen:

  • Trump:n infrastruktuuriprojekteja koskevat lupaukset ovat nostaneet odotuksia talouskasvusta ja inflaatiosta ja korot ovat sen seurauksena nousseet erityisesti USA:ssa
  • Korkopapereiden jälkimarkkina-arvot ovat laskeneet kun taas maailman osakemarkkinat ovat USA:n parantuneiden talouskasvunäkymien seurauksena nousseet. Korkosijoittaja on kärsinyt ja osakesijoittaja menestynyt.
  • Nordea odottaa korkojen nousun tasaantuvan. Mihinkään nopeisiin reaktioihin ei ole aihetta. Kannattaa pysyä rauhallisena.

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Automaattinen kaupankäynti tekoälyn avulla

https://auto-trade-buddy-78.lovable.app/public

Muutin autotraderiani hieman aggressiivisemmaksi. Tavoitteena on ylittää S&P-indeksi kymmenellä prosenttiyksiköllä. Tällä hetkellä mennään samaa tahtia. Joka sekään ei ole huono, lähes 30% vuositasolla.
Uudet toimintaperiaatteet
1. Objective