Tuloksien hyvyys ja pörssikurssien huonous

En voi olla kysymättä samaa kuin blogissa http://scottgrannis.blogspot.com/2011/08/corporate-profits-are-fantasticwhats.html ihmetellään, eli miksi kurssit ovat näin matalalla. Yritysten voitot BKT:sta on kasvanut jo pitkään, kuten globalisaatiotutkijoiden mukaan pitääkin.

http://2.bp.blogspot.com/-9fERk-1EFGc/TlgTZaYPLOI/AAAAAAAAFWs/KSSbmoAIoO0/s1600/Corporate+Profits+vs+GDP.jpg

ja  yritysten tulokset BKT:sta on huipputasolla.

http://2.bp.blogspot.com/-ARb3XNsex9s/Tlfr3ZhlfnI/AAAAAAAAFWk/GXcnEW29d1I/s1600/Profits+%2525+of+GDP.jpg

Arvostustaso on alempana kuin 50 vuoteen

http://3.bp.blogspot.com/-1ZCqJYh6VlA/Tlf0Bv-6CII/AAAAAAAAFWo/3VwUXTIqfAs/s1600/NIP+PE+Ratio.jpg

Varsinkin jos vertaamme sitä korkotasoon. Miksi kurssit ovat näin matalalla? Pelkoakin on vähemmän kuin aiemmin. 60-luvulla pelättiin sotaa, oli Kuuban kriisi ja vaikka mitä. 70 luvulla käytiin Vietnamin sotaa ja koettiin öljykriisi. 80-luku oli muuten vaan kurjaa ja mukavaa (olin nuori silloin). 90-luvulla hajosi koko toinen puoli maailmasta. Miksi nyt ei luoteta osakkeisiin ja osteta niitä ylös? Voi olla, että nyt on hyvä aika ostaa osakkeita ja alkaa holdaamaan sitä ja markkinat vain hinnoittelevat osakkeet väärin.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7 Q1-Q3 liikevaihdon ja liikevoiton kehitys

Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään.  Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan

Sijoittaminen Yhteiskunta

Strategiset omistajuudet kertovat yrityksen kehitysmahdollisuuksista

Suurten yhtiöiden omistajiin on hiipinyt yhteisöllisesti hallitun pääoman rinnalle myös strategisia yritysomistuksia, viimeisenä Nvidian suorittama Nokian nurkkaus. Omistajista löytyy myös muutamia aidosti omien rahojensa tuotosta

Sijoittaminen Talous

Suurten pörssiyhtiöiden liikevaihdot laskivat 3,8% ja liiketulokset laskivat 5,7%

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q3/2025 keskimäärin 3,8% ja liikevoitot laskivat 5,7% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

SSAB ja