Työpaikan vaihtaminen yleensä kannattaa ja työntekijöiden liikkuvuudesta hyötyvät myös yritykset

Yhteiskunta
0

Useimmat meistä ovat vaihtaneet työpaikkaa useasti eikä 69% ei ole milloinkaan katunut vaihtamista. Työpaikan vaihtaminen on useimmiten onnistunut ratkaisu. Tiedot selviävät Duunitori:n tekemästä tutkimuksesta.

Vaihtamiselle voi olla ollut syynä niinkin yksinkertaisia asioita kuten halu oppia uutta, löytää työpaikka lähempää kotia tai saada paremmin palkattu tehtävä. Vaihtamalla on yleensä löytynyt parempi ratkaisu. Innostuneet ja tyytyväiset  työntekijät ovat sekä työnantajien että työntekijöiden etu ja siksi työvoiman liikkuvuus on kaikille hyödyksi.

Työpaikan vaihtaminen oli joillakin, noin 23% vastanneista, onnistunut jossain työelämän vaiheessa huonosti.  Negatiiviseen kokemukseen olivat vaikuttaneet esimerkiksi pettymykset, jotka koskivat työilmapiiriä, palkan kilpailukykyä tai puutteellista esihenkilötyötä. Pettymys aiheuttaa harmia sekä työntekijälle että rekrytoivalle yritykselle. Loppujen lopuksi ei voi tietää oliko syynä työntekijän epärealistiset odotukset vaiko työnantajan huono etukäteiskommunikointi työtehtäviin liittyvistä asioista. Mutta silloin tällöin käy niin että työpaikan vaihtaminen epäonnistuu ja edessä on silloin uusi hakuprosessi.

Lisää tietoa: Työnhaku Suomessa 2024 -tutkimus

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka