USA: n sijoituspiirit uskovat nousun jatkumiseen

Nordea on selvittänyt amerikkalaisen sijoitusmaailman suhtautumisen Donald Trump:n valintaan:

  • Kukaan ei puhu taantumasta. Talouskasvuun ja osakkeiden nousuun uskotaan.
  • Kaikki olettavat että Trump tulee tekemään myönteistä talouskasvun hyväksi (sääntelyn vähentäminen, yritysten veroale)
  • Infrastruktuusi-investointien voimaan ei oikein uskota
  • Amerikkalainen sijoitusmaailma oli luottavainen USA:n talouden vetoon. Kukaan ei usko taantumaan. Suomen sijoittajapiireissä liikkuvaa huolta USA:n talouden ja varsinkin USA:n osakemarkkinoiden käänteestä ei näkynyt missään.
  • Osakesijoittajilla on peruspositiivinen vire ja Nordean matkakokemusten mukaan osakkeisiin voi edelleenkin sijoittaa. 

Lisää tietoa: Nordea viikkokatsaus

One thought on “USA: n sijoituspiirit uskovat nousun jatkumiseen

  1. Varovaisuus on valttia amerikkalaisten osakkeiden suhteen

    Lippo Suomisen ja Antti Saaren erittäin arvokkaat matkakokemukset antoivat varmasti oikean kuvan siitä mitä USA:n sijoittajapiireissä juuri nyt ajatellaan.

    Olen kyllä omalta osaltani siitä huolimatta huolestunut USA:n pörssikurssien suunnasta. USA:n osakkeet ovat korkealla, inflaatio on kiihtymässä ja korot nousussa. Olen omalta osaltani samoilla linjoilla Heikki Ikosen kanssa. Amerikkalaisten osakkeiden suhteen kannattaa olla varovainen.

Comments are closed.

Related Posts

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä