Valuuttasotien aika on ohi

Talous

Peruskorkojen nousun lisäksi talousmailmassa on tapahtunut toinen merkittävä muutos. Valuuttasotien aika on ohi. Enää juuri kukaan ei pyri pitämään oman valuuttansa vaihtokurssia alhaalla. Alhaisen inflaation ja korkean työttömyyden aikana oli järkevää pyrkiä heikentämään oman valuutan vaihtokurssia. Tämä nosti kotimaisten yritysten kilpailukykyä vientimarkkinoilla, ja sitä kautta työllisyyttä.

Nyt tilanne on kuitenkin muuttunut. Inflaatio laukkaa ja työntekijöistä jopa kilpaillaan. Työllisyyttä ei tarvitse pönkittää. Inflaation taltuttaminen on tullut tärkeämmäksi. Silloin vahvistuva valuutta on hyväksi alentaen tuotitavaroiden hintaa.

Siksi vahva taala ei ole ongelma USA:lle, mutta toki suuri ongelma kehitysmaille joilla on paljon taalavelkoja.

Myöskään muualla, ehkä Japania lukuunottamatta, ei pelätä vahvistuvaa valuuttaa. Jopa Sveitsissä, jossa keskupankki perinteisesti on ryhtynyt hyvin voimakkaisiin toimiin valuutan vahvistuessa, ollaan rauhallisia.

Eurooppa on tähän mennessä jäänyt heikompien valuuttojen alueeksi heikomman talouskasvun, Ukrainan sodan, energiaongelmien ja alhaisempien korko-odotusten takia.

Hidastuuko inflaatio?

Vahvistuuko taala jopa samaan arvooon kuin euro? Jää nähtäväksi.

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas