Vapaarahoitteisista asunnoista saa hyvää vuokratuottoa

Vapaarahoitteisten asuntojen vuokratuotot ovat kehittyneet 2010 luvulla asuntosijoittajan kannalta ilahduttavaan suuntaan. Vuokratuotot ovat nousseet yli kaksi kertaa nopeammin kuin kuluttajahinnat.

Vanhojen asuntojen hinnat ovat sen sijaan kehittyneet huonosti suhteessa elinkustannuksiin. Hinnat ovat nousseet vain vajaat 5% kun sen sijaan elinkustannusindeksi on noussut samassa ajassa 8%. Asuntojen hintakehityksessä on suuria alueellisia eroja ja pääkaupunkiseudun ja suurimpien maakuntapääkaupunkien kehitys on ollut tyydyttävää. (Kuva oikealla perustuu tilastokeskuksen materiaalii)

Suomen Vuokranantajien toiminnanjohtaja Mia Koro-Kanerva tähdentää, että vuokratason nousu johtuu lähinnä institutionaalisten vuokranantajien toiminnasta. Suuret institutionaaliset vuokranantajat ovat nostaneet kuluneen vuoden aikana vuokria yksityisiä vuokranantajia enemmän. Yksityiset vuokranantajat toimivat siten eräänlaisena puskurina kustannusten nousun ja vuokralaisen välissä.

-Markkinatilanne on tällä hetkellä sellainen, että hyvä vuokralainen nousee tärkeämmäksi kuin vuokrankorotukset, kommentoi Suomen Vuokranantajien toiminnanjohtaja Mia Koro-Kanerva. Hyvistä vuokralaisista kannattaa nyt pitää kiinni, koska hyvän ja maksuhaluisen vuokralaisen löytäminen ei ole itsestään selvää. Vaikka vuokrasopimuksessa on vuokrankorotuspykälä, saatetaan korotus silti jättää tekemättä.

– Näyttää siltä, että vuokraa korotetaan vain vuokrasopimuksen uusimisen yhteydessä tai vuokralaisen vaihtuessa. Yleislinjana olisi kuitenkin hyvä olla, että vuokralaisen kanssa sovitaan yhdessä maltillisista vuosittaisista korotuksista, jotta yllätyksiä ei tule kummallekaan osapuolelle, sanoo Koro-Kanerva.

Oikealla keskimääräiset asuntojen neliövuokrat (Lähde tilastokeskus) sekä viimeisen vuoden vuosimuutos.

 

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin