Veckans affärer: H&M ja RNB pois mallisalkusta, PA resources , Orexia ja Oasmia sisään

Veckans affärer on päivittänyt mallisalkkuaan. Kiihtyvä inflaatio Kiinassa aiheutta kustannuspaineita vaatealalle, siksi H&M ja RNB saavat lähteä mallisalkusta.

PA resources on lyöty turhan alas osakeannin ja toimarivaihdoksen jälkeen. Nyt VA näkee nousupotentiaalia nousevan öljyhinnan takia.

Kaksi biotekniikkayhtiötä on myös nostettu mallisalkkuun. Orexian kohdalla odotellaan pian amerikkalaisen FDA:n päätöstä syöpäkipulääke Abstralista. Hyväksyntä toisi kurssinousun. Oasmian kurssi on myös painettu turhan alas osakeannin jälkeen. Jos yhtiö saa yhteistyösopimuksen syöpälääke Paclicalin ympäriltä on nousupotentiaali iso.

VA:n osakesalkku käynnistettiin 18 tammikuuta 2010, jonka jälkeen arvo on noussut 10%. OMX-indeksi on samaan aikaan noussut 17%. Mitenkään ylivertaista enuustekykyä ei VA ole siis tähän mennessä osoittanut.

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7 Q1-Q3 liikevaihdon ja liikevoiton kehitys

Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään.  Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan

Sijoittaminen Yhteiskunta

Strategiset omistajuudet kertovat yrityksen kehitysmahdollisuuksista

Suurten yhtiöiden omistajiin on hiipinyt yhteisöllisesti hallitun pääoman rinnalle myös strategisia yritysomistuksia, viimeisenä Nvidian suorittama Nokian nurkkaus. Omistajista löytyy myös muutamia aidosti omien rahojensa tuotosta

Sijoittaminen Talous

Suurten pörssiyhtiöiden liikevaihdot laskivat 3,8% ja liiketulokset laskivat 5,7%

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q3/2025 keskimäärin 3,8% ja liikevoitot laskivat 5,7% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

SSAB ja