Veckans affärer: H&M ja RNB pois mallisalkusta, PA resources , Orexia ja Oasmia sisään

Veckans affärer on päivittänyt mallisalkkuaan. Kiihtyvä inflaatio Kiinassa aiheutta kustannuspaineita vaatealalle, siksi H&M ja RNB saavat lähteä mallisalkusta.

PA resources on lyöty turhan alas osakeannin ja toimarivaihdoksen jälkeen. Nyt VA näkee nousupotentiaalia nousevan öljyhinnan takia.

Kaksi biotekniikkayhtiötä on myös nostettu mallisalkkuun. Orexian kohdalla odotellaan pian amerikkalaisen FDA:n päätöstä syöpäkipulääke Abstralista. Hyväksyntä toisi kurssinousun. Oasmian kurssi on myös painettu turhan alas osakeannin jälkeen. Jos yhtiö saa yhteistyösopimuksen syöpälääke Paclicalin ympäriltä on nousupotentiaali iso.

VA:n osakesalkku käynnistettiin 18 tammikuuta 2010, jonka jälkeen arvo on noussut 10%. OMX-indeksi on samaan aikaan noussut 17%. Mitenkään ylivertaista enuustekykyä ei VA ole siis tähän mennessä osoittanut.

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin