Veckans Affärer: Osta Medcap ja Bioinvent

Veckans Affärer on tällä kertaa keskittynyt bioyhtiöihin.

Selkeämmät sävelet tutkimusputkessa olevien lääkeaineiden suhteen sa VA:n pyörtämään aiemman odottavan kantansa ja suosittelee nyt Bioinventin ostoa. Syöpälääkekandidaatin TB403:n suhteen  projekti on lähtemässä 140-150 potilasta käsittävään tutkimukseen kuluvan kvartaalin aikana. Yhteistyökumppaneina ovat Roche ja Thromogenics.

Varsin pian Bioinvent saa 15 MUSD  Genentechiltä verisuonikalkkeutumalääkkestä BI-204. Tämä tapahtuu kun lääke etenee vaihe II tutkimuksiin.

Lisäksi  veritulppalääkekandidaatti TB-402:lle etsitään nyt lisenssipartneria ennen kuin lääke siirtyy vaihe III tutkimuksiin

Vaikka TB403:n ympärillä on vielä kysymysmerkkejä näkee VA etupäässä upsideä yhtiön kurssille.

Medcap on sijoitusyhtiö joka sijoittaa pelkästään ei noteerattuihin lääketekniikkayhtiöihin. VA näkee positiivista kehitystä suurimmissa omsitusyhtiöissä Abiliassa ja Unimedicissä ja ennustaa kuluvalle tulosvuodelle EPS 0.15 SEK eli päivän kurssilla p/e 14. Yhtiön pörssikurssissa on lehden mielestä vähintään 50% nousupotentiaali.

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Setä Samuli elää yli varojensa

Minuta tuntuu että osakepuolella tapahtuu vaihteeksi vähemmän kuin valuutta- ja velkakirja-puolella.

Valtiontalouden alijäämä on USA:ssa ollut melko tasaisesti 6% kansantuotteesta viimeiset 10 vuotta. Vaikka taloudella on