Wappuna heittäydymme suven iloihin ja suloihin

Vappuna alkavat suven ilot.

On aika unohtaa ikävät asiat; velat ja epäonnistumiset.

Ja myös valtakunnan hallituksen kömmähdykset, velat ja epäonnistumiset.

Ja myös Eurolandin osavaltioiden epäonnistumiset, velat ja kurja asioiden hoito.  

On taas aika keskittyä nauttimaan kesästä ja antaa itselle ja muille anteeksi kaikki tehty ja tekemättä jättäminen. 

 

   

Ullanlinnan Wappua (viime vuodelta)

Olisi mukavaa, jos aina osaisi hoitaa tärkeimpiä asioitaan, perhettään, lähimpiään, hyvin. Aina ei onnistu. Onneksi voi hajauttaa. Jos ei yksityiselemä onnistu, niin sitten voi kasvattaa omaisuutta. Voi olla edes Roope-Ankka, jos ei voi olla Aku.  Joiltakin onnistuu kaikki, mutta onneksi meille kaikille onnistuu joku.  Ja tuo joku voi olla tärkempi kuin kaikki muu maailmassa.

Säästäjälle Wapun ja Walpurin päivä on kesän alkua ehkä jopa enemmän kuin muille. Kesällä kurssit mataavat, ihmiset kiinnostuvat muista asioista kuin rahasta (niin kuin yllä olevasta kuvasta näkyy) ja talouslehtien lukijamäärät putoavat neljänneksellä. On aika heittäytyä kesän iloihin.

Hyvää Wappua

 

Related Posts

Yhteiskunta

Kymmenen prosentin työttömyytemme on korkean palkkatasomme seuraus

Työttömyyden tason Suomessa päättävät pääosin työmarkkinajärjestöt, mutta kansa luulee virheellisesti että eduskunnan valitsema hallitus on työttömyyden suhteen kaikkivoipa ja ihmiset kaipaavat seuraavalta hallitukselta toimia työttömyyden

Sijoittaminen Yhteiskunta

Vaaleissa turpaan, Persianlahdella hyökkäykseen?

Historiallinen tyrmäyshän siitä tuli, Donald Trumpille ja republikaaneille. Demokraatit jyräsivät murskavoittoon niin edustajainhuoneessa kuin senaatissa, kun äänestäjät ilmaisivat isolla kauhalla mielipiteensä presidentin toiminnasta.
Kyllä Trump sen

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt