Osakkepainoa kannattaa vähentää silloin kun talousluottamus on korkeimmillaan

Sijoittaminen

Talousluottamuksen avulla on mahdollista ajoittaa salkun osakepainoa. Osakepainoa on usein kannattanut lisätä kun luottamus on heikointa ja vähentää silloin kun luottamus on korkeimmillaan.

Oheisessa kuvassa on Saksan DE30 indeksi (Trading Economics.com) ja Euroopan komission julkaisema talousluottamus (Komissio / economic sentiment). Yksinkertainen sääntö siitä että kannattaa vähentää osakkeita, kun luottamus on korkeimmillaan on pätenyt vuosina 2007, 2011 ja 2018 ja sääntö siitä, että kannattaa lisätä kun luottamus on pohjilla päti vuosina 2009 ja 2019.  Tämä lainalaisuus ei pätenyt vuonna 2012, jolloin luottamus kävi melko lailla pohjilla. Silloin olisi kannattanut ostaa osakkeita jo hyvän aikaa ennen talousluottamuksen painumista syvimpään pohjaansa. Sääntö on kuitenkin useimmiten toiminut.

Sekä osakkeiden arvot että talousluottamus ovat tällä hetkellä huipussaan. Ei ole kuitenkaan vielä merkkejä siitä, että luottamusluvut lähtisivät laskuun. Mutta tilannetta on hyvä seurata. Jos luottamus talouteen heikkenee, niin silloin voi olla aika pienentää osakepainoa, vaikkapa vaan varmuuden vuoksi.  Tuohon heikkenemisen hetkeen näyttäisi olevan vielä aikaa, kenties puoli vuotta, kenties vuosi. Kiirettä ei ole ja tilannetta voi rauhassa seurata.

 

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava