Uusi salkku: Homo Economicus- omat rahat

Uusi sijoitussalkku on lisätty näkyviin: Homo Economicus – omat rahat.

Kuten nimestä voi päätellä salkkua ylläpitää Homo Economicus oikeilla omilla rahoillaan. Pyrin päivittämään salkkusivustoa kerran viikossa, joksin nyt kesän aikana saattaa tulla katkoksia jos en ole tietokoneen äärellä.

Salkun julkaisulla pyrin omalta osaltani hillitsemään liikaa treidaushimoa. Kun kaikki näkevät mitä tuli tehtyä on paras miettiä vielä kerrank ennen nappulan painamista smiley

Filosofiani on painottaa matalan arvostuksen ja korkean osinkotuoton arvopapereita. Pyrin hajauttamaan kansainvälisesti ja painottamaan valuuttoja joissa näen nousupainetta euroon nähden.

Salskun sisältö ei ole suositus – lukijat käyttäkööt tietoja omalla vastuullaan.

Vaikka salkua olen pytörittänyt jo muutaman vuoden perustin näkymän ikään kuin kaikki nykyiset positiot olisi hankittu 30-05-2010. Tämä ihna työmäärän pienentämiseksi.

Related Posts

Sijoittaminen

Paska osuu osakemarkkinoilla tuulettimeen joko syksyllä tai keväällä

Tarkoitan otsikossa sitä, että Yhdysvaltojen S&P500 indeksin nopeat pörssilaskut tapahtuvat yleensä joko syksyllä tai keväällä. Laskut voivat jatkua, mutta noina aikoina ne yleensä jyrkkenevät nopeasti.

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä