Kerrostaloyksiöiden hinnat laskussa

Asunnot ja metsä

Valtionlainojen 10v korot ovat Hypo:n ajankohtaiskatsauksen mukaan nousseet 2…3% tasolle ja asuntolainojen korot seuraavat vähitellen perässä.  Asuntosijoittaja joutuu miettimään uudelleen sijoituksensa järkevyyttä siinä tapauksessa että asunto on ostettu velaksi. Vuokratuoton pitäisi riittää kattamaan velan tuleva korkotaso. Vuokraa on vaikea nostaa kun vuokratuotot ovat jo muutenkin alamäessä. Tuottamattomia sijoitusasuntoja, lähinnä yksiöitä, tulee jatkossa myyntiin yhä enemmän. Tilannetta pahentaa se että viime vuosina on rakennettu paljon pieniä asuntoja jotka nekin odottavat ostajaa.

Ihmiset ovat yhä kiinnostuneempia isommista asunnoista. Koronan mukana tullut etätyö asettaa uusia tilavaatimuksia ja kotona vietetetään muutenkin yhä enemmän aikaa. Väljempi kotiympäristö on nyt noussut arvoonsa.

Hypo:n talouskatsaus on laajentanut toiminta-aluettaan makrotaloudellisiin ennusteisiin ja ennustaa Suomen taloudelle 2% vuosikasvua (2022). Hypo:n tekemä katsaus on yksinkertainen ja helposti ymmärrettävä ja tuo lisäarvoan. Aina on tarvetta riippumattomille näkemyksille. Monet tärkeät ennustelaitokset (Suomen Pankki, IMF, EKP, ….) eivät voi kovin kevein perustein ennustaa esimerkiksi taantumaa. Niiden tulisi itsensä estää taantuma ja ennustamalla taantuman ne itse asiassa varmistaisivat epäonnistumisensa. On hyvä että on olemassa pankkiiriliikkeitä ja pankkeja (kuten Hypo) jotka ovat tässä suhteessa edes jotakuinkin riippumattomia.

 

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa