EKP aikoo haastaa dollarin asemaa maailmankaupan välineenä ja varantovaluuttana
Euroopan Keskuspankin (EKP) pääjohtaja Christine Lagarde antaa oheisella videolla selkeän viestin meille sijoittajille:
- Keskuspankit siirtävät tällä hetkellä keskuspankkivarantojaan dollareista kultaan (kullan hinta nousee)
- EKP:n tavoitteena on tehdä Eurosta nykyistä sopivampi väline maailmankauppaan. Tämä tapahtuu tekemällä digitaalinen (anonyymi?) euro joka soveltuu maailmankauppaan myös niissä tilanteissa kun rahojen siirtyminen pitää olla nykyistä salaisempaa sekä rakentamalla parannettu pankkienvälinen kansainvälisiä euroja välittävä mekanismi, joka ei ole altis poliittisille, valtioihin kohdistuville pakotteille.
- EKP/Euro aikoo täyttää FED/Dollari tyhjäksi jättämää roolia keskuspankkien varantovaluuttana ja tästä on Euroalueelle etua. Eurolle tulee kysyntää ja tarvetta varantovaluuttana, siis velkapapereina. Ja kysyntä merkitsee halvempia korkoja ja helpottuvaa pääomahuoltoa Euroja käyttäville yrityksille.
Christine Lagarde vaikuttaisi puhuvan videolla lähinnä keskuspankkien varanantovaluutasta. Mutta kaikilla on varantovaluuttana dollareita. Meillä sijoittajilla on dollaritilit ja niin on myös dollareilla kauppaa käyvillä yrityksillä. Keskuspankkien tilit ovat vain murto osa meidän muiden tileistä. Näiden muiden varantojen siirtymiset pois dollareista vahvistavat sen, että Lagarde on oikealla asialla vaikkei Lagarde oikein osaakaan kvantitatiivisen täsmällisesti argumentoida.
Ostin artikkelin innoittamana hieman suomalaista kullankaivajaa, Endomines yhtiötä.
Ne on tänä vuonna antaneet kaksi lehdistötiedotetta siitä että Ukkolanvaarassa on kultaa. Ensin talvella lumiaikaan antoivat ensimmäisen lehdistötiedotteen ja nyt keväällä antoivat toisen kun olivat kairanneet yhden reiän kallioon. Olihan siellä kuulema kultaa.
Ja minähän ostin sitä yritystä.