Affärsvärlden: Kaksi kuumaa osaketta

Affärsvärlden suosittelee viimeisimmässä numerossan Teliasoneran ja HiQ:n ostoa. Billerud saa myyntosuosituksen.

 

Lehden mukaan Teliasonera on melko edullinen ja osinktotuotto on hyvä. Viime aikojen kurssilaskun jälkeen yhtiön arvostustaso on melko maltillinen sekä kilpailijoihin  että pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna. P/e 12 tälle vuodelle antaa tavoitekurssiksi 57 SEK.

AFV:n mukaan IT- ja management-konsultti  HiQ on saamassa vauhtia kasvuunsa. Lehti toistaa siksi aiemman ostosuosituksensa ja korottaa tavoitekurssin 40 -> 46 SEK. Tämä vastaa p/e-suhdetta 14 vuoden 2012 voitolle.

Pakkauspaperi- ja selluloosa-yhtiö Billerud saa sensijaan myyntisuosituksen. "On vaikea keksiä miksi mikään parantuisi Billerudissa, ja siksi voittojen kotiuttamine on perusteltua" kirjoittaa AFV.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Tekoäly murskaa koko talouden?

Viikon alussa pörsseissä myyntipaniikin potkaissut tutkimuslaitos Citrinin kauhuskenaario perustuu avainväitteiltään historian ja logiikan heikosti perustelemille käänteille. Ensinnä se olettaa, että tekoäly kykenee inhimillisen työpanoksen tarpeen ohittavaan autonomiaan

Talous Yhteiskunta

EU:n ja keskeisten EU-úlkopuolisten tyynenmeren demokratioiden (CPTTP-maat) välille on tulollaan tulliliitto

Eurooppa on hiljattain tehnyt tai tekemässä vapaakauppasopimukset Mercosur:n (etelä-Amrerikka), Intian ja Australian kanssa ja nyt on neuvottelun alla tärkein, CPTTP, johon kuuluvat muun muassa Australia,