Affärsvärlden: Kaksi kuumaa osaketta

Affärsvärlden suosittelee viimeisimmässä numerossan Teliasoneran ja HiQ:n ostoa. Billerud saa myyntosuosituksen.

 

Lehden mukaan Teliasonera on melko edullinen ja osinktotuotto on hyvä. Viime aikojen kurssilaskun jälkeen yhtiön arvostustaso on melko maltillinen sekä kilpailijoihin  että pitkäaikaiseen keskiarvoon verrattuna. P/e 12 tälle vuodelle antaa tavoitekurssiksi 57 SEK.

AFV:n mukaan IT- ja management-konsultti  HiQ on saamassa vauhtia kasvuunsa. Lehti toistaa siksi aiemman ostosuosituksensa ja korottaa tavoitekurssin 40 -> 46 SEK. Tämä vastaa p/e-suhdetta 14 vuoden 2012 voitolle.

Pakkauspaperi- ja selluloosa-yhtiö Billerud saa sensijaan myyntisuosituksen. "On vaikea keksiä miksi mikään parantuisi Billerudissa, ja siksi voittojen kotiuttamine on perusteltua" kirjoittaa AFV.

Related Posts

Kirjat Lajittelematon Sijoittaminen

Pörssisankareita – Uusi opas sijoituskohteiden valintaan ja strategian rakentamiseen

Miten löytää ne oikeat sijoituskohteet tuhansien vaihtoehtojen joukosta? Tapio Haaviston ja Markku Rautasen uutuuskirja ”Pörssisankareita” tarjoaa käytännönläheisen otteen sijoittamiseen 239 konkreettisen esimerkin avulla.Kirjan nimi, Pörssisankareita,