Antti Rinne antoi Suomelle merkittäviä uusia tavoitteita ja linjauksia

Toivotamme kaikki lämpimästi menestystä uudelle aloittavalle valtiovarainministerille, Antti Rinteelle. Meidän kaikkien taloudellinen menestys riippuu osaksi valtionvarainministerimme Antti Rinteen menestyksestä. Olemme samassa veneessä.

Antti Rinne on tehtävän ottamisen jälkeen, uudessa roolissaan, antanut ykkösaamulle ensimmäisen haastattelun, jossa oli Suomelle merkittäviä uusia linjauksia ja sovitteleva sävy lupaa hyvää.

Antti Rinteen linjaukset Suomelle olivat selkeitä

  • Tärkein tavoite on työllisyyden parantaminen. Tämä tavoite on primaarinen ja sen eteen tehdään kaikki tarvittava.
  • Eläkejärjestelmää on voitava vähitellen parantaa kuitenkin niin ettei eläkeiän äkillinnen nostaminen samalla lisää työttömyyttä.
  • Indeksikorotukset (eläkerjärjestelmän ?) eivät ole pyhiä. Niistäkin voidaan tarvittaessa tinkiä.
  • Työttömyysturvan nykyiseen tasoon (ansisidonnaiset päivärahat?) voidaan puuttua, jos yhteiskunnallisessa keskustelussa päädytään siihen.
  • Suomen veroaste on maailman korkeimpia eikä sitä voi enää korottaa vahingoittamatta entisestään talouskasvua.
  • Kehysriihessä sovituista lapsiperheiden aseman heikennyksistä ja lapsilisän pinenenysten välttämättömyydestä pitää keskustella tulevissa mini hallitusneuvotteluissa.

Toimittaja kysyi lisäksi Antti Rinteeen suhtautumista valtion omaisuuden myymiseen ja myynnistä saatujen varojen käyttämisestä lisäelvytykseen. Antti Rinne kertoi yksilöimättä tarkemmin, että valtiolla on omaisuutta, josta luopuminen olisi varmasti täysin mahdollista.

Nämä linjaukset ovat tuoreita ja poikkeavat siitä mitä Antti Rinteen edeltäjät Jyrki Katainen ja Jutti Urpilainen linjasivat omina valtiovainministeriaikoinaan. Ainoastaan eläkeikään liittyvä linjaus on yhteinen. Linjaukset edustavat mielestäni selkeätä, rohkeata ja valtiomiesmäistä avausta. Kyse on sellaisesta suoraselkäisyydestä, jota kyllä näkee politiikassa, mutta jota ei ole vähään aikaan totuttu näkemään kaikkialla Suomen hallituksessa.

Jos katsoo taaksepäin niin voi todeta, että valtiovarainministerin menestys ei ole riippunut hänen taustoistaan taikka puolueesta. Vain henkilön oma suhtautuminen on ratkaissut. Hyvään suhtautumistapaan on kuulunut:

  • nöyryys suhteessa siihen tietotaitoon, jota valtiovarainministeriön virkamiehet edustavat
  • instituutioiden, muiden ministereiden ja tehtävänhaltijoiden itsenäisyyden kunnioittaminen
  • suoruus ja rehellisyys kansaa kohtaan
  • puolueettomuus suhteessa kansanryhmien ja intressitahojen etuihin (valtiovaranministeri ei ole puolueensa eduntavoittelija ja edustaja)
  • keskusteleva ja sovitteleva asenne

Toivomme kaikki Antti Rinteelle menestystä uudessa tehtävässään.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat

Sijoittaminen

Osinkotykit – helpoin tie sijoittajan vapauteen

Sijoittaa voi monella tavalla, moni tekee hommasta turhan vaikeaa. Etenkin kokemattomat haksahtavat herkästi ravaamaan trendien, teemojen ja muotiosakkeiden perässä, yrittävät ajoittaa vailla asiantuntemusta, vaihtavat strategiaa