Arjen katsaus: Suomalaisten ostovoima säilynyt tai jopa parantunut

   Vaikka uutisissa kuullaan tuon tuosta huonoja uutisia Euroopan talouskriisistä, on tutkimusten mukaan suurimmalla osalla suomalaisista ostovoima säilynyt ennallaan tai jopa parantunut. Kolmasosa kertoo säästävänsä pahan päivän varalle, mutta millä muulla tavoin suomalaiset suhtautuvat tällä hetkellä rahankäyttöön ja tuhlaamiseen? 

Haastateltava: Marja Pajulahti, toimitusjohtaja, Tapiola Pankki,  Toimittaja: Markus Lintu; Deski.fi

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Setä Samuli elää yli varojensa

Minuta tuntuu että osakepuolella tapahtuu vaihteeksi vähemmän kuin valuutta- ja velkakirja-puolella.

Valtiontalouden alijäämä on USA:ssa ollut melko tasaisesti 6% kansantuotteesta viimeiset 10 vuotta. Vaikka taloudella on