5 thoughts on “Sairaan taitavat sijoittajat”
Comments are closed.
Comments are closed.
TT:n lista perustuu yritysten ilmoittamiin eri tunnuslukuihin ja tulostietoihin liiketoimintasyklien yli. Suurimmat painoarvot ovat ns. omistajan tuloksen, liikevaihdon kasvun ja oman pääoman kehityksellä läpi syklin.
Ennen kuin Jimmy Carterista tuli presidentti, hän asetti 2500 eekkerin (1 eekkeri = 0,4 ha) maapähkinätilansa ns. blind trustin käsiin, mihin hänellä ei liene ollut
Pörsseissä kaikki mikä liittyy löyhästikin tekoälyyn tai datakeskuksiin on noussut voimakkaasti. Uuttaa on että nousu on nyt entistä laajempaa, myös geografisesti. Perinteisten amerikkalaisten teknojen lisäksi
USA:sta kantautui juuri myönteinen ylläri työpaikka- ja palkkakehityksestä, heti perään ikävän joskin täysin odotetun kuitin tälläsi tuore inflaatioraportti. Kuluttajahinnat riehaantuivat huhtikuussa +0,6% maaliskuusta ja +3,8% vuositasolla.
Kylmää

Tuleva kyselyn aihe
Kuinka moni katsoo olevansa keskimääräistä parempi autokuski? Minä esim. aivan varmasti olen. Sain kortin 1976 ja tähän mennessä en ole ajanut yhtään kolaria, ollut vähältä piti -tilanteessa, saanut poliisilta sakkoa tai edes huomautusta.
… Niin, en tosin ole 1976 jälkeen – kun vanhemmat pakottivat autokouluun – ajanut autoa kuin kesäisin jonkun sata kilometriä yhteensä Laitilan peräkylissä. Muun autoilun olen delegoinut eteenpäin heikoksi kokemani näkökyvyn takia (emännällä sitäkin parempi), mutta sitähän ei kysyttykään
T. Juha
Veit ratin suustani
Nyt niille paremmille on vakuutuskin tilastotappioiden varalta…
jousimies
Jos tehokkaiden markkinoiden hypoteesi (EMH)
olisi totta, olisin itse kerjäämässä tinakupin kanssa Wall Streetillä.
Warren Buffett
http://en.wikiquote.org/wiki/Warren_Buffett
Mikä oli yllättävää?
Onko yllättävää, että osakepoimijoista enemmistö uskoo voittavansa indeksin? Eikö ole itsestään selvää, että osakepoimijat ovat se alaryhmä sijoittajista jotka uskovat voivansa voittaa indeksin. Miten osakepoiminnan järkevyyttä muuten voisi itselleen perustella.
Motiiveja
Järkeviä motiiveja:
(1) Osakkeisiin sijoittamien itse on edullisempaa verrattuna indeksirahastoon, jos vain pitää osakkeita tarpeeksi pitkään salkussa.
(2) Voi valita itse portfolion tuotto-riski suhteen ja riskiprofiilin.
(3) Osakkeisiin sijoittaminen voi olla mielekästä puuhaa ja olla harrastus.
Kyselyn tulos ei ollut yllättävä ja kyse on sellaisesta ilmiöstä kuin sijoittajien yli-itseluottamus. Behavioristisen rahoituksen kursseilla saattaa törmätä samanlaisiin kyselyihin. Itseasiassa on ihan sama mitä kysymys koskee, mutta ihmiset keskimäärin olettavat olevansa keskimääräistä huomattavasti parempia esim. tuo autoesimerkki. Jotta sijoittaja keskimäärin voisi olla keskimääräistä markkinatuottoa parempi, tulee joukossa olla jotain todella tunareita, jotka "lahjoittavat"rahat muille. Jos vielä huomioidaan, että yksittäisten sijoittajien myymät osakkeet tuottavat paremmin kuin niiden ostamat, on osakepoiminnan järkevyys hyvin pientä.
Sanotaan vielä, että kyselyllä oli kaksi tarkoitusta, joista ensimmäinen ainakin oli odottettavissa:
(1) Näyttää kuinka osakesijoittaja kulkee takki auki.
(2) Kuinka osakepoiminnan riski huomioidaan (tämä tulee olemaan olennainen asia, kun EMH ja FPH käydään läpi).
Sanottakoon vielä se, että vaikka olen indeksisijoittamisen puolesta puhuja, osakesijoittamisella voisi olla mahdollista päästä parempaan tuotto-riski suhteeseen kurinalaisella strategialla, kun kustannukset on huomioitu. Ongelma vain on se, että leikitään pikku buffettia; ostetaan Nokiaa tänään kun se on läpinäkyvä yhtiö ja business on hyvä, myydään huomenna, kun hinta on liian korkea.