Suojan tarvetta

 

Aihepiiriä suvereenisti hallitseva Benedictus-paavi on ilmoittanut, että kondomi ei suojaa aidsilta. Paavin lisäksi kuitenkin monella muullakin on kova tarve saada suojaa.

Samaan aikaan kun suurin osa maailmaa tuskailee finanssikriisin vaikeuksissa, erinäisten instituutioitten salkunhoitajat tuskailevat puolestaan sen kysymyksen parissa, missä kohteessa lukuisat miljardit parhaiten olisivat suojassa.

Vaikka USA:n talouden heikosta tilasta on puhuttu jo vuosikausia eikä AAA-luokan dollaribondeille makseta mainittavaa korkoa, dollari on pitkään pysynyt vahvana. Synkkä totuus on, että muutkaan turvasatamat eivät ole houkutelleet.

Maaliskuun aikana dollari on pudonnut poikkeuksellisen nopeasti. Maailman keskuspankeille tullaan alkavalla viikolla esittämään siirtymistä käyttämään reservivaluuttana dollarin asemesta laskennallista korivaluuttaa. Samaan aikaan toisen turvasataman kullan arvo on niin ikään laskenut.

Huomiota kiinnittää, että teollisuustuotannon laajassa mitassa tarvitsemien raaka-aineitten kuparin, sinkin ja myös öljyn hinta on noussut.

Kysymys kuuluu, haetaanko dollarin asemesta turvasatamaa nimenomaan sellaisista raaka-aineista, joita käytetään yksinomaisesti teollisuustuotantoon? Onko tämän spekulaation takana oletus ko. raaka-aineitten todellisen käytön kasvusta?

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka