3 thoughts on “Käänteiset ETF-rahastot porskuttaa”
Comments are closed.
Comments are closed.
Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten
https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html
Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.
Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,
Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:
Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen
Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.
Ehdot ovat

HEX ja käänteiset ETF-rahastot
Aivan oikeassa olet. Tässä on
Aivan oikeassa olet. Tässä on ongelma ja en sinänsä mitenkään hehkuta shortti ETF-rahastoja. Olen oikeastaan ajatellut tehdä tieteellisenkin tutkimuksen vipurahastojen "vipujen" toimivuudesta.
Sanotaanko kuitenkin, että vipurahastojen etuna on niiden kohtuullisen halpa vipu, joka on edes päivitetty. Tavallisella sijoittajalla ei välttämättä itsekuri pidä myydä osakkeita kurssien laskiessa, jotta velkasuhde voitaisiin pitää.
Toisaalta OMXH:n shortin ongelmana olisi se, että silloin shortaa suuren määrän myös Nokiaa, joten tuo eurooppalainen vaihtoehto tavallaan hajautetumpi.
Hei pojjaat
Kuulkaas. Eikös DB:n tuotteiden NAVit lasketa dollareissa vaikka kaupankäyntivaluutta onkin euro? Dollari-riski piilöö.