Timon listan päivitys

Tämänkertainen listan päivitys oli tavallisen tylsä siinä mielessä, että mallisalkkuun ei tullut muutoksia. Toisaalta salkun arvo vertailuindeksiin nähden kasvoi uuteen ennätykseen (aloitus 29.8.2006 100 pistettä): OMXH25-indeksisalkun pisteluku on nyt 64.66 ja listan mallisalkun pisteluku 125.55. Eroa on siis nyt 94.18% mallisalkun hyväksi.

3 thoughts on “Timon listan päivitys

  1. Kuinka sijoittaa Timon listaan

    Aluksi kiitos päivityksestä & listastasi.

    Timon listaa katsoessa ja sen menestystä seuratessa minulle on herännyt kysymys kuinka sijoittaa Timon listaan. Kokemukseni mukaan 15 osakkeen salkun ylläpito on lopultakin varsin työlästä, erityisesti kun siihen liittyy hyvin menestyneistä osakkeista luopumisen tuskaa ja huonosti menestyvien käänteen toivomista. Eli salkkua vielä pyörittäisi kerran kuukaudessa, mutta kurinalaisuus tahtoo unohtua.
    Lisäksi 15 osaketta taitaa vaati pääomaa jo kohtalaisen paljon, ehkä 15*2000 eli 30000 € ja hajautussyistä tuo HEX-salkku saisi minusta olla ehkäpä 20 % sijoitusomaisuudesta.
    Eli sijoitettavaa pitäisi olla 150000 €.
    Olisiko jotain mahdollisuutta tehdä sijoitusta Timon listaan kimpassa?
    Rahaston perustaminen listan ympärille on liian raskasta ja vaatii paljon pääomaa ja osakkaista.
    Mutta olisiko osakeyhtiön käyttökelpoinen sijoitusmuoto. Yleensä sijoittamisessa käytetään kommandiittiyhtiötä, jolla voidaan helpommin erottaa raha ja valta. Mutta yksinkertain osakeyhtiö, joka sijoittaisi Timon listaan ja jollain lailla ostaisi ja myisi omia osakkeitaan halukkaille, olisi paljon läpinäkyvämpi.
    Löytyykö kiinnostusta?
  2. Minä olen mielelläni mukana.

    Minä olen mielelläni mukana.

  3. eiköhän tuohon jotain voisi sijoittaa jos

    säännöt ovat selkeät

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan