Mikä stressitesti???

Finanssivalvonta olettaa 4.6.2009 esitetyssä stressitestissä seuraavaa:

"Valitun stressiskenaarion mukaan kuluvan vuoden BKT laskisi 8 %, asuntojen hinnat 22 % ja pörssikurssit 44 % (ks. taulukko tiedotteen lopussa). Hintakehitys olisi deflatorinen ja lyhyet korot olisivat koko kolmen vuoden tarkasteluajanjakson hyvin matalat. Pankkien riskinkantokykyä arvioitiin myös Suomen Pankin keväällä julkaiseman perusennusteen pohjalta. Sen mukaan BKT supistuu kuluvana vuonna 5 %, ensi vuonna 1,1 % ja kääntyy 1,5 %:n kasvuun vuonna 2011."

Mikä pankkien stressitesti on sellainen, jossa esim. inlfaation ja täten myös korkojen räjähdysmäinen kasvu on jätetty pois laskuista???

Stressitestissä tulisi olettaa pahin mahdollinen skenaario mitä vain voi tapahtua!!

Related Posts

Salkun rakenne

Kaizun salkkussa paniikkimyyntejä kvartaalin Q3/2026 aikana, tuotto oli 3,99 %

Kaizun salkku tuotti kvartaalin Q3/2026 aikana 3,99% samalla kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 laski 0,79%.  

Jouduin paniikinomaisesti  säätämään salkun koostumusta. Myin riskiset tekoäly-yhtiöt ja  viimeisetkin It- yhtiöt

Yhteiskunta

Suomi on johtava sosialistimaa, jossa lähes 60% bruttokansantuotteesta jaetaan julkisen sektorin päätösten perusteella

Suomi on OECD:n tilaston mukaan maailman johtava sosialistimaa kun mittarina käytetään julkisen sektorin osuutta bruttokansantuotteesta. Julkisen sektorin päätösten pohjalta jaetaan meillä suurempi osuus bruttokansantuotteesta kuin