Kasvihuonekaasuja joka raosta

Maanantai 8.9.2008 on hyvä uutispäivä ilmastomuutokselle, Helsingin Sanomat oli löytänyt kaksi huolestuttavaa uutista aiheesta. Suomalaisten kesämökkeily talviakaan on yhtä pahasta kuin kaukomatka lentäen.

Maanantai 8.9.2008 on hyvä uutispäivä ilmastomuutokselle, Helsingin Sanomat oli löytänyt kaksi huolestuttavaa uutista aiheesta. Suomalaisten kesämökkeily talviakaan on yhtä pahasta kuin kaukomatka lentäen. Mökin lämmitys talvella ja matkat mökille aiheuttaa noin kolmen tonnin hiilidioksidipäästöt ja saman verran tuottaa edestakainen Thaimaan matka. Artikkelissa olleet, hämmästyttävän tarkat luvut olivat talvimökkeilylle 3145 kg ja Thaimaan matkalle 3463 kg.

Toinen HS uutinen kertoi että yksilötasolla voi ehkäistä ilmastonmuutosta pidättäytymällä lihan syönnistä. Uutisen kuvaama kansainvälisen ilmastopaneelin puheenjohtajan Rajendra Pachaurin mukaan jo yksi lihaton päivä viikossa hillitsee tehokkaasti ilmaston lämpiämistä.
Pachauria koskevan artikkelin lopussa on kuitenkin järkeenkäypä lainaus: ”On toteutettava vähennyksiä kaikilla talouden sektoreilla” Tämä tulisi huomioida muissakin energiaratkaisuissa, mikään yksittäinen keino tai ratkaisu ilmasto- ja energiaongelmiin ei ole riittävä tai kelvollinen, tarvitaan monia yhtäaikaisia toimia energiasektorin uudistamiseen. Muutoin ollaan Pol Potin Kambodzhan tai Ceausescun Romanian tilanteessa.
 

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa

Yhteiskunta

USA on hyökännyt Iraniin saadakseen öljyn hinnan ylös, aseille kysyntää ja osoittaakseen ettei USA:ta kannata haastaa

USA:n motiivit ovat Piksu Toimituksen lähipiirin näkemyksen mukaan seuraavat:

USA ei ole öljyn tuoja samalla tapaa kuin muut tärkeät valtiot (EU, Japani, Kiina, Intia,…). Sota