Pörssin huolen aiheita I inflaatio

Nyt voisi olla sopiva hetki pohtia mikä asia seuraavaksi uhkaa pörssikurssien (ikuista?) nousua. Edelliset uhkakuvat ovat vielä hyvin mielessä: viimeiseksi USA:n rahoitusmarkkinoiden subprime kriisi ja sitä ennen USA:n talouden kaksoisvaje.
Lähin uhka pörssikurssien ikuiselle nousulle näyttää nyt olevan inflaatio. Ainakin uhkaava inflaation kasvu ja sen myötä keskuspankkien korkojen nosto tai sen uhka on ollut tällä kertaa pääselitys joihinkin viimeaikaisiin kurssipudotuksiin.


Nyt voisi olla sopiva hetki pohtia mikä asia seuraavaksi uhkaa pörssikurssien (ikuista?) nousua. Edelliset uhkakuvat ovat vielä hyvin mielessä: viimeiseksi USA:n rahoitusmarkkinoiden subprime kriisi ja sitä ennen USA:n talouden kaksoisvaje.
Lähin uhka pörssikurssien ikuiselle nousulle näyttää nyt olevan inflaatio. Ainakin uhkaava inflaation kasvu ja sen myötä keskuspankkien korkojen nosto tai sen uhka on ollut tällä kertaa pääselitys joihinkin viimeaikaisiin kurssipudotuksiin.

Mutta sen sijaan että taivastelisi inflaatiota esitän kysymyksen kuka hyötyy inflaatiosta ja kuka kärsii ja tarkoitan tällä pörssikaupan kohteita.

Financial Times lehdessä oli 12.6. taulukko joidenkin maiden tavoite- ja toteutuneesta inflaatiosta. Tavoitteessaan oli vain Kanada (1,7 %, tavoite 2 %) ja lähellä sitä oli Brasilia (5 %, tavoite 4,5 %). Yhteistä näille maille on, että ne ovat merkittäviä luonnonraaka-aineiden tuottajia. sattumoisin samassa lehdessä oli myös artikkeli Kanadassa tekeillä olevista vapaakauppasopimuksista Etelä-Amerikkaan.

Inflaation liikkeelle paneva tekijä on ollut raaka-aine ja hyödykehintojen nousu. Toinen näkökulma on lähteä tarkastelemaan kuka hyöty kohonneista hinnoista. Nyt jälkikäteen on helppo huomata, että kohonneista maataloustuotteiden hinnoista ovat hyötyneet maatalouden raaka-aine- ja tarviketoimittajat, esimerkkinä lannoiteyhtiö Jara. Maataloustuottajat ovat uskoneet elinkeinoonsa ja sijoittaneet tuotannon tehostamiseen.
Vastaavalla tavalla olisi syytä löytää nyt ne tahot ja lähinnä pörssiyritykset, jotka hyötyvät nousseista metallihinnoista ja kohonneesta raakaöljyhinnasta. Uskoakseni näillä tahoilla oan taskut täynnä rahaa, jotka polttelevat ja pitää saada uudestaan sijoitettua. Ja on varsin inhimillistä uskoa, että sijoitukset omaan tuotantoon tulevat olemaan myös tulevaisuudessa tuottoisia.

Eräs selkeä kohde nykytilanteessa on teollisuuden ja erityisesti energiateollisuuden suunnittelutoimistot, joita pohjoismaiden pörssissä edustaa ainakin Pöyry, ÅF ja Sweco.

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,

Talous Yhteiskunta

Suunniteltu eläkeuudistus rapauttaa Suomen talouselämän hallintamallia vaikka kohti markkinataloutta pitäisi edetä

Etla kiinnittää tuoreessa raportissaan huomiota siihen että viime vuonna neuvoteltu työeläkeuudistus säilyttää työmarkkinajärjestöillä vallan tulevista eläkemaksuista ja seuraavista uudistuksista. Käytäntö on hyvän hallintotavan vastainen pitäessään