Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

Nordean päästrategi Lippo Suominen näkee että markkinoiden perustekijät pätevät edelleen:

  • korot ovat alhaalla
  • teollistuneiden maiden talous kasvaa
  • yritysten tulokset ovat hyviä

Nykyisen hermoilun taustalla on ennen kaikkea huoli Kiinasta ja sen talouskasvun jatkumisesta. Hermoilulle ei näyttäisi olevan muita perussyitä.

Elokuun loppupuoli on ollut tasaisempaa, mutta vielä ei olla selvillä vesillä. Sijoittajan on hyvä olla edelleen varovainen. Markkinoilla on mahdollisuuksia molempiin suuntiin.

One thought on “Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

  1. Kas kummaa

    Monellakohan suulla Nordea puhuu? Vasta vähän aika sitten se pelotteli talouden hidastumisella ja piti viikontakaista pörssirysäystä perusteltuna. Oma viraabelikäsitykseni on ollut Suomisen linjalla kyllä.

    Heikki

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Passiivisten markkina-arvopainotteisten sijoitusrahastojen ongelma

Helsinki Capital Partnersin uutiskirjeessä lausutaan:

”Kun näin suuren markkina-arvon yhtiö (esim. SpaceX) lisätään pääindekseihin, se laukaisee markkinoilla ketjureaktion. Passiiviset indeksirahastot ovat sääntöjensä puitteissa pakotettuja ostamaan kyseistä

Talous Yhteiskunta

Persianlahdella rauha harvinaisen kaukana

Markkinat saivat maanantaina taas muistutuksen Persianlahden kriisin todellisesta tilasta propagandasta siivottuna. Brent-futuurit pomppasivat päälle viisi prosenttia, kun Israel ja Iran vaihtoivat ohjusiskuja huolimatta Donald Trumpin vakuutteluista neuvottelujen