Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

Nordean päästrategi Lippo Suominen näkee että markkinoiden perustekijät pätevät edelleen:

  • korot ovat alhaalla
  • teollistuneiden maiden talous kasvaa
  • yritysten tulokset ovat hyviä

Nykyisen hermoilun taustalla on ennen kaikkea huoli Kiinasta ja sen talouskasvun jatkumisesta. Hermoilulle ei näyttäisi olevan muita perussyitä.

Elokuun loppupuoli on ollut tasaisempaa, mutta vielä ei olla selvillä vesillä. Sijoittajan on hyvä olla edelleen varovainen. Markkinoilla on mahdollisuuksia molempiin suuntiin.

One thought on “Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

  1. Kas kummaa

    Monellakohan suulla Nordea puhuu? Vasta vähän aika sitten se pelotteli talouden hidastumisella ja piti viikontakaista pörssirysäystä perusteltuna. Oma viraabelikäsitykseni on ollut Suomisen linjalla kyllä.

    Heikki

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Kanadan pääministerin puhe Davosissa antaa länsimaisille demokratioille uuden suunnan

Kanadan pääministerin Mark Carney:n puhe on muodostunut Davosin kokouksen huipentumaksi, joka antaa suunnan länsimaisten demokratioiden tulevaisuudelle. Näyttää siltä, että tätä puhetta kuunnellaan ja kunnioitetaan ympäri

Yhteiskunta

Kesällä voimaan tuleva EU:n palkka-avoimuusdirektiivi luo tärkeitä yhteisiä periaatteita

EU:n palkka-avoimuusdirektiivi (2023/970)  toteutetaan Suomessa kesäkuuhun mennessä. Tulossa on hyödyllistä regulointia, mutta myös lisääntyvää turhaa ”Woke” raportointia ja byrokratiaa:

Saamme tämän direktiivin mukana hyödyllistä yhteistä lainsäädäntöä
Tulevassa