Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

Nordean päästrategi Lippo Suominen näkee että markkinoiden perustekijät pätevät edelleen:

  • korot ovat alhaalla
  • teollistuneiden maiden talous kasvaa
  • yritysten tulokset ovat hyviä

Nykyisen hermoilun taustalla on ennen kaikkea huoli Kiinasta ja sen talouskasvun jatkumisesta. Hermoilulle ei näyttäisi olevan muita perussyitä.

Elokuun loppupuoli on ollut tasaisempaa, mutta vielä ei olla selvillä vesillä. Sijoittajan on hyvä olla edelleen varovainen. Markkinoilla on mahdollisuuksia molempiin suuntiin.

One thought on “Elokuun korjausliike on Lippo Suomisen mukaan väliaikaista

  1. Kas kummaa

    Monellakohan suulla Nordea puhuu? Vasta vähän aika sitten se pelotteli talouden hidastumisella ja piti viikontakaista pörssirysäystä perusteltuna. Oma viraabelikäsitykseni on ollut Suomisen linjalla kyllä.

    Heikki

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo